Refraktı̇f cerrahı̇ uygulanan hastalarda statı̇k ve dı̇namı̇k sı̇klotorsı̇yonun postoperatı̇f klı̇nı̇k başarıya etkı̇sı̇
  1. Tez No: 625557
  2. Yazar: MEHMET KAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE TURAN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Basit miyopi ve miyop astigmat tanıları ile Transepitelyal fotorefraktif keratektomi (T-PRK) ve Femtosaniye lazer in situ keratomileusis (F-LASİK) cerrahisi uygulanmış hastaların postoperatif 12. ayda görme keskinliği, yüksek sıralı aberasyonlar ve rezidü astigmatizma açısından incelemek, postoperatif başarıda Statik siklotorsiyon düzeltme (SCC) ve Dinamik siklotorsiyon düzeltme (DCC)'nin etkisini değerlendirmektir. Materyal ve metod: Kliniğimizde T-PRK ve F-LASİK cerrahisi uygulanan 82 hastaya ait veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından incelendi. Tüm hastaların demografik verileri, uygulanan cerrahi metod, preoperatif düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK) , en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), manifest sferik ve silindirik kırma kusuru derecesi, total Hoa, trefoil, coma olmak üzere korneal yüksek sıralı aberasyon değerleri, düz ve dik keratometri değerleri (K1,K2) ve pakimetri ölçümleri postoperatif 12.ay ölçümleri ile karşılaştırıldı. SCC ve DCC değerlerinin postoperatif klinik başarıya etkisi ile hastaların demografik özellikleri korelasyon analizleri ile değerlendirildi. Postoperatif erken ve geç dönem komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 82 hastanın 164 gözü dâhil edildi. Gözlerden 47 (%28)'si basit miyopi iken, 117 (%71)'si miyop astigmattı. Gözlerden 27'sine F-LASİK uygulanırken 137 göze ise T-PRK uygulandı. Gözlerin refraktif kusuruna göre; 47 (5 F-LASİK, 42 T-PRK) göze sadece miyopik düzeltme yapılırken, 117 (22 F-LASİK, 95 T-PRK) göze miyop astigmatik düzeltme yapıldı. SCC ve DCC ölçümleri arasında, gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,737, p=0,406). Aynı şekilde hem F-LASİK hem de T-PRK grubunda postoperatif sferik eşdeğerlerde istatistiksel olarak anlamlı düşüş bulundu (sırasıyla p=0,001, p=0,001). Postoperatif 12. ayda her iki grupta da korneal yüksek sıralı aberasyonlarda anlamlı sayılabilecek yükselmeler izlenmedi. SCC ve DCC ölçümlerinin yaş, cinsiyet, ameliyat tipi, postoperatif DGK ve EDGK ile aralarında korelasyon izlenmedi. Yaş ile postop coma arasında pozitif yönlü düşük korelasyon izlendi. Postop coma ve Hoa ile F-LASİK arasında pozitif yönlü orta dereceli korelasyon izlendi. Postop silindirik değerler ile SCC ve DCC arasında korelasyon izlenmedi. Postop hem DGK hem de EDGK ile postop aberasyonlar arasında düşük dereceli pozitif yönlü korelasyon izlendi. Sonuçlar: Basit miyop ve miyop astigmat gözlerde postoperatif 12 aylık takip sonucunda T-PRK ve F-LASİK cerrahi yöntemlerinin her ikisi de de etkin ve güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Examination of patients with simple myopia and myopia astigmatism diagnoses in terms of visual acuity, high order aberrations and residual astigmatism in the postoperative 12th month, Static cyclotortion correction (SCC) and Dynamic cyclotorion correction (DCC ) in postoperative success is to evaluate the effect. Material and method: Data of 82 patients who underwent Transepithelial photorefractive keratectomy (T-PRK) and Femtosecond laser in situ keratomileusis (F-LASIK) surgery in our clinic were analyzed retrospectively from the patient files. The demographic data of all patients, the surgical method applied, preoperative uncorrected visual acuity (UCVA), the best corrected visual acuity (BCVA), the degree of manifest spherical and cylindrical refraction, total Hoa, trefoil, coma corneal high order aberration values, flat and steep keratometry values (K1, K2) and pachymetry measurements were compared with postoperative 12th month measurements. The effect of SCC and DCC values on postoperative clinical success and demographic characteristics of the patient were evaluated by correlation analysis. Postoperative early and late complications were recorded. Results: In our study, 164 eyes of 82 patients were included. 47 (28%) of the eyes were simple myopia, 117 (71%) were myopic astigmatism. 27 of the eyes were treated with FLASIK, while 137 eyes were treated with T-PRK. According to the refractive defect of the eyes, 47 (5 F-LASIK, 42 T-PRK) eyes were only myopic corrected, while 117 (22 F-LASIK, 95 T-PRK) eyes were myopic astigmatic correction. There was no statistically significant difference between the SCC and DCC measurements between the groups (p = 0.737, p = 0.406 respectively). Similarly, there was a statistically significant decrease in postoperative spherical equivalents in both F-LASIK and T-PRK groups (p = 0.001, p = 0.001, respectively). Significant increases in corneal high-order aberrations were not observed in both groups at the 12th postoperative month. SCC and DCC measurements were not correlated with age, gender, type of surgery, postoperative UCVA and BCVA. A positive low correlation was observed between age and postop coma. Moderate correlation was observed between postop coma and Hoa and F-LASIK. There was no correlation between SCC and DCC. Postoperative low-level positive correlation was observed between both UCVA and BCVA and postop aberrations. Conclusion: T-PRK and F-LASIK surgical methods are both effective and safe postoperative 12 months of follow-up in simple myopic and myopic astigmatism eyes.