Asya ve Avrupa'dan gelen göçmenlerin mekân algısı: Antalya örneği
The space perception of immigrants coming from Europe and Asia: Antalya sample
  1. Tez No: 624265
  2. Yazar: DEMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli turizm şehirlerinden ve aynı zamanda en çok yabancı göçü alan şehirlerinden birisi olan Antalya şehrinin merkez ilçeleri çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, Antalya şehir merkezinde yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin şehri tanımada ve şehir ile ilgili algılarının oluşmasında, şehrin hangi fonksiyonları ve mekânsal elemanlarının etkin rol oynadığını, amaçları doğrultusunda hangi mekânları kullandıklarını ve bu mekânlara dair algılarını araştırarak; göçmen grupları arasında, kullanılan mekân ve algı yönünden benzerlik ve farklılıkların neler olduğunu tespit etmektir. Araştırmanın yöntemi, anket analizidir. Literatür taraması sonucunda oluşturulmuş olan anketler, araştırma kapsamındaki Asya ve Avrupa kıtalarından gelmiş olan göçmenlere uygulanmıştır. Uygulanan anket sonuçları, gerekli analiz süreçlerinden geçirildikten sonra, oluşturulan veri tabanı ArcGIS 10.4.1 programına aktarılarak konuya dair haritalar üretilip yorumlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen en dikkat çekici bulgulardan biri Kepez ilçesinin, Avrupa kıtasından gelen göçmenler tarafından birkaç cevap dışında neredeyse hiç telaffuz edilmemiş olmasıdır. Bir diğer dikkat çeken bulgu, araştırma grubundaki göçmenlerin yarısından fazlasının dört yıldan uzun süredir Antalya'da yaşadıklarını belirtmelerine rağmen şehrin başlangıç ve bitişi olarak daha çok merkez ilçeleri ile onların sınır komşusu olan ilçeleri algılaması, Doğu-Batı yönünde yer alan ilçe adlarının ise neredeyse hiç telaffuz edilmemesidir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların, gelecekte konuya dair çalışacak olan kişi ve kurumlara, yapacak oldukları çalışmalarda yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, central districts of Antalya city, which is one of the most important tourist cities and one of the most foreign migration-receiving cities in Turkey, are selected as study areas. This study aims to determine what are the similarities and the differences among immigrants in terms of places used and perception by searching which places do they use upon purposes and their perceptions about these places and which functions and spatial factors have active role in getting to know the city and the forming of foreign national immigrants' perceptions about the city that reside in the city centre of Antalya. The survey analysis was used as a research method. Questionnaires formed as a result of the literature review were carried out to the immigrants who were in the scope of the research and came from Europe and Asia. Applied questionnaire results, after the process of enough analysis, were interpreted by posting the database program ArcGIS 10.4.1 and produced maps about the topic. One of the most remarkable findings obtained after analysing of data is that Kepez district was hardly mentioned by immigrants coming from Europe except for a few answers. Another remarkable finding is that the districts which are in east-west direction were hardly ever mentioned and mostly central districts and the districts bordering on them are perceived as the start and end of the city although more than the half of the immigrants in this study group state that they have been living in Antalya for more than four years. It is believed that the data obtained after the results of this study will help the other people and institutions that study about this topic.