İki katlı yükseltici tip DA-DA dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of two-layered boost type DC-DC converter
  1. Tez No: 624274
  2. Yazar: İSMAİL SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ERFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güç elektroniği alanında gerçekleşen gelişmelerle birlikte, devre kayıplarının azaltılması, verimliliklerinin arttırılması, özellikle 100W üzeri güçlerde maliyetin ve boyutların düşürülmesi hedeflenmektedir. Devrelerdeki kayıpların azalması, yüksek verimler elde edilebilmesi ve boyutlarının küçülebilmesi için, etkin anahtarlama frekansını arttırmak ve anahtarlama elemanının akımını azaltmak gerekmektedir. Klasik yükseltici DA dönüştürücülerde anahtarlama frekansının arttırılması, pasif devre elemanlarının boyutlarının küçülmesini sağlar, fakat anahtarlama kayıpları artmaktadır. Anahtarlama elemanı akımını azaltmak için, toplam giriş akımı birden fazla anahtarlama elemanına paylaştırılır. Birden fazla anahtarlama elemanı kullanılarak ve anahtarlama sinyalleri arasında faz farkı oluşturarak; giriş akımı ve çıkış gerilimi dalgalılığının azalması, devre elemanlarında meydana gelen kayıpların azalması, yüksek verimler elde edilmesi, boyutlarının küçülmesi, etkin anahtarlama frekansının artması ve tüm anahtarlama elemanlarının akımlarının azalması mümkündür. Faz farklı anahtarlama sinyaline sahip, birden fazla anahtarlama elemanı kullanabilmek için güç katının paralellenmesi gerekmektedir. Çok katlı yapının dezavantajı ise devrede bulunan anahtarlama elemanı sayısının artmasıdır. Anahtarlama elemanlarında, yüksek güç ve yüksek anahtarlama frekansında oluşan kayıplar devrenin verimliliğini düşürmektedir. Bu çalışmada, 25 kHz anahtarlama frekansına sahip, klasik doğru akım dönüştürücüsü ile etkin anahtarlama frekansı 50 kHz olan ve katlar arasında 180° faz farklı anahtarlama sinyaliyle kontrol edilen, iki katlı yapı benzeşim ve deneysel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Associated with the developments in the field of power electronics, it is targeted to reduce circuit losses, increase their efficiency, reduce costs and dimensions, especially for power over 100W. In order to reduce the losses in the circuits and to obtain high efficiency, to reduce circuit dimensions it is indispensable to increase the effective switching frequency and reduce the current of the switching element. Increasing the switching frequency in conventional boost DC converters reduces the size of the passive circuit elements, however increases the switching losses. In an effort to reduce the switching element current, the total input current is distribute into several switching elements. By using more than one switching element and creating a phase difference between the switching signals; it is feasible to reduce the input current and output voltage fluctuations, decrease the losses occurring in the circuit elements, obtain high efficiency, reduce size, increase the effective switching frequency and reduce the currents of all switching elements. In order to use more than one switching element with different phase switching signals, the power layers should be paralleled. The disadvantage of multi-layers structure is that the number of switching elements in circuit increases. In switching elements, losses in high power and high switching frequency reduce circuit efficiency. In this study, the conventional DC converter and two-layer structured with a switching frequency of 25 kHz, which has an effective switching frequency of 50 kHz and controlled by 180° phase different switching signal between the layers, is compared analogically and experimentally.