Farklı zeminlerde üst yapıya etkiyen deprem yükü hesabı için normalize davranış spektrumu önerisi
Normalized response spectrum proposal for structures built on different soils
- Tez No: 624275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ECE BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Geoteknik özellikleri bilinen bir sahada mühendislik anakayasında oluşan bir kuvvetli yer hareketinin zemin yüzeyine ulaşıncaya kadar her bir zemin tabakasındaki değişiminin incelenmesi“Yer Tepki Analizi”olarak adlandırılmaktadır. Yer tepki analizi sonucu zemin yüzeyinde olan değişim, zemin büyütmesi olabileceği gibi azaltma şeklinde de olabilir. Bu değişimin uygulamadaki mühendisler tarafından kolaylıkla hesaplanabilmesi için bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Normalize davranış spektrumu adı verilen yöntemin geliştirilmesi için yapılan analizlerde tabaka kalınlıkları 5m, 10m, 15m, 20m, 25m ve 30m olan altı farklı zemin modelinin her biri için kayma dalgası hızları 150m/s, 200m/s, 250m/s, 300m/s, 350m/s ve 400m/s olduğu kabul edilen altı farklı grup oluşturularak otuz altı ayrı zemin profili oluşturulmuştur. Deepsoil yazılımı ile San Francisco Depremi, Morgan Hill Depremi, Chi-Chi Depremi, Sierra Madre Depremi, Coyote Lake Depremi, Whittier Depremi, Northridge Depremi, Tottori Depremi, San Fernando Depremi, Loma Prieta Depremi, Kocaeli Depremi, Parkfield Depremi, Kobe Depremi, Iwate Depremi, Tabas Depremi, Landers Depremi ve Düzce Depremlerinden oluşan 17 depremin toplam 37 kaydının Vs hızı 760m/s ile bu değerden büyük kaya ortamlarında kaydedilmiş ivme kayıtları kullanılmıştır. Toplam 37 kaydın maksimum ivme değerlerine göre yapılan sıralamada A0 deprem ivme katsayısı sırasıyla 0.10g için 0.05g-0.15g arası, 0.20g için 0.15g-0.25g arası, 0.30g için 0.25g-0.35g arası, 0.40g için 0.35g-0.45g arası, 0.50g için 0.45g ve üzeri maksimum ivme değerlerine göre beş farklı deprem bölgesine ayrılmıştır. Her deprem bölgesi için ayrı analizler yapılarak 6 farklı kayma dalgası hızı ve 6 farklı zemin modeli için oluşturulan 36 zemin profili ile toplamda 1332 adet yer tepki analizi yapılmıştır. Oluşturulan deprem bölgeleri için yer tepki analizleri sonucu elde edilen davranış spektrumları her bir periyotta kendi anakaya spektrumlarına bölünmesiyle her deprem bölgesine ait kayma dalgası hızlarına ve tabaka kalınlıklarına bağlı normalize davranış spektrumları (NDS) elde edilmiş olmaktadır. Normalize davranış spektrumları uygulamada analizi yapılacak sahanın deprem bölgesine göre seçilecek ana kaya ivme spektrumu ile yine deprem bölgesine bağlı olarak sahanın kayma dalgası ve tabaka kalınlığı parametrelerine göre belirlenen normalize davranış spektrumunun çarpılması ile sahanın geotenik özelliklerinin dikkate alınmış olduğu yerel zemin davranış spektrumu hesaplanmış olmaktadır. Sonuç olarak da yapıya etkiyecek deprem yükü saha verilerini içeren yerel zemin davranış spektrumundan elde edildiğinden yapı tasarımı daha doğru ve güvenli yapılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a site where the geotechnical properties are known, evaluation of the changes in strong ground motion in each of the layers from the engineering bedrock to the surface is known as Site Response Analysis. This change can be amplification or deamplification. During the analysis, groups of 6 different soil models whose thicknesses vary from 5m to 30m are formed mean Vs is chosen for the first 30m ranging from 150m/s to 400m/s. Deepsoil program is used for site response analysis and for each soil model, 17 different acceleration spectrum is obtained for San Fernando, Tabas, Landers, Loma Prieta, Northridge, Kobe, Kocaeli, Tottori, Iwate and Duzce earthquakes. The gathered 1332 acceleration spectrum are divided by mean spectrum which are 37 acceleration spectrum recorded at the base rock and normalized to obtain normalized response spectrum for periods for different shear wave velocities and layer thicknesses. In practice, response spectrum at the surface can be determined using the normalized response spectrum proposed in this study. The site's average shear wave velocity likelihood equation, the thickness of the soil, PGA of the maximum are used to select the right normalized response spectrum. Then, using the seismic risk maps determined for Turkey, the rock spectrum for the specific site is selected. The site specific response spectrum is obtained by multiplying the selected normalized response spectrum with the site-specific rock spectrum.