Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde eğri tipine göre baş–boyun pozisyonunun ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Head-neck position sense according to curve type and its effecting factors in patients with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 624276
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK, DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, adölesan idiyopatik skolyoz (AİS) teşhisi olan bireylerde eğri tipine göre baş- boyun pozisyonunu ve bunu etkileyebilecek yaş, eklem hareket açıklığı (EHA), nötral baş pozisyonu (NBP), aksiyal gövde rotasyonu (AGR), eğri şiddeti, radyolojik unsurlar, boyun ağrısı ve yaşam kalitesi gibi faktörleri incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 10-16 yaş aralığında 94 birey dahil edildi. Bireylerin eğri tipleri Ponsetti tarafından oluşturulmuş sınıflandırmaya göre torasik, lumbal ve çift ana eğri olarak belirlendi. Bireylerin baş- boyun pozisyon hissini değerlendirmek için Revel tarafından tanımlanmış olan Servikal Tekrar Yerleştirme Testi (STYT) kullanıldı. Tüm bireyler demografik özellikler (yaş ve cinsiyet), EHA, NBP, AGR, skolyoz eğri şiddeti (Cobb açısı), radyolojik unsurlar (T1 eğimi, klavikula açısı, boyun eğimi ve başın kayma oranı), boyun ağrısı ve yaşam kalitesi bakımından değerlendirildi. Çalışmamızda eğri tipine göre belirlenen gruplar arasında AGR, skolyoz şiddeti (Cobb açısı), T1 eğimi ve klavikula açısı parametreleri açısından anlamlı fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the head- neck position sense and its effecting factors such as age, range of motion (ROM), neutral head position (NHP), angle of trunk rotation (ATR), curve magnitude, radiologic factors, neck pain and quality of life in subjects diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). The study included 94 subjects between 10-16 years. Subjects' curve types were determined as thoracic, lumbar and double major curve according to the classification created by Ponsetti. The Cervical Relocation Test (CRT) defined by Revel was used to evaluate the head and neck position sense. All subjects were evaluated in terms of demographic characteristics (age and gender), ROM, NHP, ATR, curve magnitude (Cobb angle), radiological factors (T1 slope, clavicle angle, neck tilt and head shift), neck pain and quality of life. In our study, there were significant differences between the groups in terms of ATR, scoliosis severity (Cobb angle), T1 slope and clavicle angle (p0.05).