Tıp fakültesi hastanesinde çalışan hemşirelerin evlilik uyumu ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Nurses working at the faculty of medicine hospital evaluation of marriage compatibility and depression status
  1. Tez No: 910597
  2. Yazar: ESRA ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışma şartları ve vardiyalı çalışma şekli kişilerde depresyona yatkınlık açısından dikkatli alınması gerekmektedir. Çalışma şartlarının evlilik uyumu ve kalitesi üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hemşirelerin çalışma şartları ve vardiyalı çalışma usullerinin evlilik uyumu ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurulunun 19.01.2023 tarihli ve 2023/52 sayılı kararı ile onaylandı. Çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan toplam 726 hemşireden medeni durumu evli olan 426 oluşturmaktaydı. Çalışmaya gönüllü 375 evli hemşire katıldı. Hemşirelere sosyodemografik veri formu, Evlilikte Uyum Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği yüz yüze görüşülerek uygulandı. Tüm veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Working conditions and shift work should be taken carefully in terms of susceptibility to depression in people. It is known that working conditions have an effect on marital adjustment and quality. In this study, it was aimed to evaluate the working conditions and shift working methods of nurses, marital adjustment and depression status. Materials and Methods: This study was approved by the ethics committee of Selcuk University Faculty of Medicine, with the decision dated 19.01.2023 and numbered 2023/52. The population of the study consisted of a total of 726 nurses working at Selcuk University Medical Faculty Hospital, 426 of whom were married with marital status. 375 married nurses voluntarily participated in the study. Sociodemographic data form, Marriage Adjustment Scale, and Beck Depression Scale were administered to the nurses by face-to-face interviews. All data were evaluated using SPSS 25.0 statistical package program. Statistical significance was accepted as p0.05).