Impact of internships on students personal, interpersonal, academic, occupational and civic characteristics in Turkish Academic Universities
Türk akademiği kurumlarındaki öğrencilerin kişisel, kişilerarası, akademik, mesleki ve sivil özelliklerinin staja etkileri
- Tez No: 624295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Staj eğitim programları, ön mesleki bilgi ve tecrübeye sahip öğrencilere yardımcı olmak, böylece farklı alanlarda etkilemek suretiyle rekabetçi işgücü piyasasındaki istihdam edilebilirliklerini arttırmak için etkili bir yaklaşım olarak görülmüştür. Bu çalışma, stajın karakteristik özelliklerini olumlu etkileyebileceğini, literatür taramasına ve dağıtılan analiz anketine (Staj özellikleri) ve öğrencilerin beş bölümünde (Kişisel, kişiler arası, akademik, mesleki ve sivil) dayalı olarak araştırmayı amaçlamaktadır. bir stajın öğrencileri etkileyip etkileyemeyeceğini ölçmek için önemli bileşenler olarak tanımladı. 370 öğrenci stajyerini kapsayan nicel araştırma yapıldı ve sonuçlar, charatarized stajın öğrenciler üzerindeki etkisinin kapsamını belirlemede önemli bir rol oynadığını gösterdi. 2014-2017 yılları arasında 3 türk üniversitesinden stajlarını tamamlayan öğrencilere anketler dağıtıldı, öğrenciler türkiyeli ya da uluslararası. Araştırma metodolojisi bölümünde geçerlik, güvenilirlik ve değişkenler arasındaki korelasyon testlerinin sonuçları gibi analiz testleri gösterilmektedir. Ana hipotez beş alt hipotez içine ayrıldı ve öğrencilerin staj özellikleri ile beş alan (kişisel, kişiler arası, akademik, mesleki ve sivil) arasında bir ilişki olup olmadığını sordu. Analizler sonucunda elde edilen sonuçlar, staj özellikleri ile bahsedilen beş ana değişken arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sınırlamaları değerlendirildi; ana sınırlama, bu araştırmanın 3 akademik kurumda yürütülmesiydi, araştırma, stajların önemi ve gelecek için öneriler için çıkarılan sonuçlar aracılığıyla birkaç öneriyi sundu.
Özet (Çeviri)
Internship training programs has been viewed as an effective approach to help students with preliminary job knowledge and experience, thus enhancing their employability in the competitive labor market through impacting on different areas. This study aims to explore the extent to which the an internship can affect positively interns, based on literature review and the analysis survey distributed, (Personal, interpersonal, academic, occupational and civic) were identified as important ingredients to measure if an internship can impact on students, to explore it further. Quantitative research involving 370 student interns was conducted and the results showed that a charatarized internship played a major role in determining the extent of the impact on students. Questionarre surveys were distributed to students who finished their training internships from 3 turkish universities, between 2014-2017, students are either turkish or international. Research methodology part shows analysis tests such as validity, Reliability and results of correlation tests between variables as well. The main hypothesis was devided into five sub-hypothesis, it asked if there is a relationship between the five areas (personal, interpersonal, academic, occupational and civic) impacts on the students. Limitaions of the study are evaluated, the main limitation was that this research conducted in 3 academic institutions, research presented several recommendations through the extracted results for the importance of internships and suggestions for future.