Entübasyon esnasında farklı havayolu cihazlarının ön kesici dişlere yaptığı kuvvetin değerlendirilmesi
A comparison of the forces applied to maxillary incisive theeth during laryngoscopy with different laryngoscopes
- Tez No: 624365
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kritik hastaların Acil Servis'te entübasyonu esnasında yumuşak doku ve dental travma görülebilir. Videolaringoskopların havayolu yönetimi esnasında daha az havayolu travması yarattığı farz edilir. Bu maket çalışmasının amacı farklı laringoskoplar ile maksiller kesici dişlere entübasyon esnasında uygulanan kuvvetlerin karşılaştırılmasıdır. Farklı mezuniyet sonrası yıldan 45 araştırma görevlisi, üç farklı laringoskop türü ve 6 farklı bıçak ile normal ve zor (boynu sabitlenmiş) havayolu senaryosunda orotrakeal entübasyon uyguladılar. Cihazlar her bir katılımcı için randomize edildi. Maksiller kesici dişlere uygulanan kuvvet artan sıklıkla McGrath MAC #3 ve X bıçak, takiben, Glidescope and CMAC-d ve maksiller dişlere en fazla kuvvet uygulanması CMAC ve Macintosh laringoskop fazla idi. Bu çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, laringoskop bıçağının şekli daha az oranda da video özelliği ön kesici dişlere uygulanan basıyı belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Soft tissue and dental trauma may be observed during emergency department intubation of critically ill patients. Video laryngoscopes are assumed to cause less airway trauma during airway management. The aim of this manikin study is to compare force exerted to maxillary teeth with different laryngoscopes during intubation in easy and difficult airway scenarios. A total of 45 ED residents from different PGYs attempted orotracheal intubation with 3 different laryngoscopes and six different blades in normal and difficult (cervical immobilized) airway scenarios. Devices are randomized to each participant. The forces exerted to maxillary incisors in ascending order were McGrath MAC #3 and X blade, then Glidescope and CMAC-d and the forces applied on maxillary teeth was higher with CMAC and Macintosh Laryngoscope. Our results suggest that, the shape of the blade and to a lesser extent the video camera applied to laryngoscope seems to decrease the force applied to maxillary incisors.