Farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen laringeal maske (LMA) kullanımının postoperatif boğaz ağrısı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect on postoperative sore throat of insertion of laryngeal mask airways stored at different temperatures
- Tez No: 937234
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BUT, DR. MURAT AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Supraglottik hava yolu cihazları uyum kolaylığı ve boğaz ağrısı açısından potansiyel fayda sağlaması nedeniyle geleneksel trakeal entübasyona bir alternatif sunar. Laringeal maske (LMA) kullanımı sonucu ciddi komplikasyonların görülme ihtimali düşüktür. Boğaz ağrısı gibi minor komplikasyonlar genellikle LMA'nın yerleştirilmesi sırasında hastanın boğazının zarar görmesi, yüksek kaf basınçları veya büyük LMA boyutları ile ilişkilendirilmiştir. Soğuk uygulaması, hava yolu enflamasyonunu ve sekresyonların viskozitesini azaltmada etkilidir ve laringeal hasarla ilgili komplikasyonları kontrol etmek için kullanılabilir. Klasik LMA'ların kullanım kılavuzları incelendiğince 10-25°C arasında saklanması gerektiğinin belirtildiği görülmüştür. Bu araştırmada birincil amaç farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen LMA uygulamasının postoperatif boğaz ağrısı üzerindeki etkisinin test edilmesidir. İkincil amaçlar ise farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen LMA'ların yerleşim kolaylığını tespit etmek, postoperatif disfaji, disfoni ve öksürük yan etkileri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız genel anestezi altında, ventilasyonu LMA ile sağlanan ve LMA takılı kalma süresi en az 1 saat, en fazla 2 saat süren 18-65 yaş arası 172 hastanın dahil edildiği tek merkezli, prospektif, randomize, kontrollü klinik bir araştırmadır. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle Grup L (low temperature) ve Grup R (room temperature) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup L'deki hastalara 10-12°C'de muhafaza edilmiş klasik laringeal maske (LMA® Classic™/ cLMA) ile ventilasyon sağlanırken Grup R'deki hastalara 22-25°C'de muhafaza edilmiş klasik laringeal maske (LMA® Classic™/cLMA) ile ventilasyon sağlandı. LMA deneme sayısı, LMA yerleşimine direnç (yok, hafif, orta, ciddi) ve LMA yerleşimi için geçen süre (yerleşimi için ağzın açılması ve LMA yerleşiminin kapnograf ile teyidine kadar geçen süre) hasta değerlendirme formuna not edildi. Operasyon bitiminde LMA kalış süresi (LMA takılma-çıkarılma arası), oral sekresyonların temizlenmesi sırasında aspirasyonda kanama olup olmadığı, LMA çıkarıldıktan sonra LMA üstünde kan olup olmadığı hasta değerlendirme formuna not edildi. Hastalara derlenme odasında 0. saat ve 1. saatte boğaz ağrısı, disfaji, disfoni ve öksürük şikayetleri soruldu. Boğaz ağrısı değerlendirmesi NRS (numeric rating scale) (0=ağrı yok-10=hayatındaki en şiddetli ağrı) ağrı skoruna göre yapıldı. Disfaji, disfoni ve öksürük şikayetleri var/yok şeklinde not edildi. Hastalar 1. saatin sonunda servislerine gönderildi ve 6., 12. ve 24. saatteki boğaz ağrısı, disfaji, disfoni ve öksürük şikayetleri sorgulanarak not edildi. Bulgular: Boğaz ağrısı açısından 0., 1., 6. ve 12. saatlerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamışken 24. saat ölçümünde Grup L'de boğaz ağrısı anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0,006). Öksürük açısından, 0., 1., 6. ve 12. saatlerde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Ancak, 24. saatte Grup R'de öksürük oranı anlamlı bir şekilde artmıştır (p=0,04). Disfaji için de benzer şekilde 0., 1., 6. ve 12. saatlerde gruplar arasında anlamlı bir fark yokken 24. saatte Grup R'de disfaji oranı önemli ölçüde yüksektir (p=0,004). Grup L'de dirençsiz LMA yerleşimi oranı %80,2 iken, Grup R'de %61,6 olup istatiksel olarak anlamlıdır (p=0,006). Grup L'de tek denemede LMA yerleştirme oranı %91,9 iken, Grup R'de %77,9 olup istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmiştir (p=0,03). LMA takılma süresi açısından Grup R'de, Grup L'ye göre sürenin anlamlı derecede uzun olduğu gözlenmiştir (p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Supraglottic airway devices offer an alternative to conventional tracheal intubation due to their ease of compliance and potential benefit in terms of sore throat. The likelihood of serious complications as a result of laryngeal mask airways (LMA) use is low. Minor complications such as sore throat are usually associated with damage to the patient's throat during LMA placement, high cuff pressures or large LMA sizes. Cold application is effective in reducing airway inflammation and the viscosity of secretions and can be used to control complications related to laryngeal injury. When the usage guides of classical LMA were examined, it was seen that they should be stored between 10-25°C. The primary aim of this study was to test the effect of LMAs stored at different temperatures on postoperative sore throat. Secondary objectives were to determine the ease of placement of LMA stored at different temperatures and to determine their effects on postoperative dysphagia, dysphonia and cough side effects. Materials and Methods: Our study is a single-center, prospective, randomized, controlled clinical trial in which 172 patients aged 18-65 years were included under general anesthesia, ventilated with LMA, and LMA stay lasted at least 1 hour and at most 2 hours. Patients were divided into two groups as Group L (low temperature) and Group R (room temperature) by computer-assisted randomization method. Patients in Group L were ventilated with a classical laryngeal mask (LMA® Classic™/ cLMA) maintained at 10-12°C, while patients in Group R were ventilated with a classical laryngeal mask (LMA® Classic™/ cLMA) maintained at 22-25°C. The number of LMA attempts, resistance to LMA placement (none, mild, moderate, severe) and the time taken for LMA placement (from opening the mouth for placement until confirmation of LMA placement by capnograph) were noted on the patient evaluation form. At the end of the operation, the duration of LMA stay (between LMA insertion and removal), the presence of bleeding in aspiration during the cleaning of oral secretions, and the presence of blood on the LMA after LMA removal were noted on the patient evaluation form. Patients were asked about complaints of sore throat, dysphagia, dysphonia and cough at 0 and 1 hour in the recovery room. Sore throat was evaluated according to the NRS (numeric rating scale)(0=no pain-10=worst pain ever) pain score. Dysphagia, dysphonia and cough complaints were noted as present/absent. Patients were sent to the ward at the end of the 1st hour and complaints of sore throat, dysphagia, dysphonia and cough at 6, 12 and 24 hours were questioned and noted. Results: While there was no statistically significant difference between the groups at 0, 1, 6 and 12 hours, sore throat was found to be significantly lower in Group L at 24 hours. In terms of cough, there was no significant difference between the groups at 0, 1, 6 and 12 hours. However, cough rate increased significantly in Group R at 24 hours (p=0,04). Similarly, for dysphagia, there was no significant difference between the groups at 0, 1, 6 and 12 hours, but the rate of dysphagia was significantly higher in Group R at 24 hours (p=0,004). The rate of LMA placement without resistance was 80,2% in Group L and 61,6% in Group R, which was statistically significant (p=0,006). The rate of LMA placement in a single attempt was 91,9% in Group L and 77,9% in Group R, a statistically significant difference was observed (p=0,03). In terms of LMA insertion time, it was observed that the time was significantly longer in Group R than in Group L (p=