Mide kanserli olgularda neoadjuvan kemoterapinin anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
Effects of neoadjuvant chemotherapy on anastomosis healing in patients with gastric cancer
  1. Tez No: 624445
  2. Yazar: ÇAĞHAN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Mide kanseri, tüm kanserlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dünyada ölümlerin büyük kısmının sebebi olarak görülmektedir. Erken tanı, tedavinin başarısını etkilemektedir. Endemik görülen uzakdoğu ülkeleri haricinde tarama programları arasında yer alamamıştır. Tedavinin esasını cerrahi oluşturmaktadır. Ancak adjuvant kemoterapi mikrometastazların yok edilmesine ve surveye önemli katkı sağlamaktadır. Efektif cerrahi tedavi uygulanması ve tümör regresyonunun sağlanması için neoadjuvan kemoradyoterapi uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Ancak literatüre bakıldığında neoadjuvan kemoterapinin operasyon morbiditesi üzerine etkilerini içeren çalışmalar yeterli değildir. Bu çalışmada neoadjuvan kemoterapi uygulanan ve uygulanmayan iki hasta gurubunda anastamoz yara iyileşmesi araştırılarak anastomoz güvenliği araştırılması hedeflendi. Bu iki hasta grubundan alınan mide dokularında biyokimyasal incelemeler ve histopatolojik bulgular karşılaştırıldı. Çalışma prospektif planlandı. Çalışmanın verileri incelendiğinde neoadjuvan kemoterapinin doku düzeyinde fibroblast miktarına etkisinin olmadığı ve doku hidroksiprolin seviyelerini etkilemediğini gözlendi. Bu çalışma verileri ile anastomoz güvenliğini sağlayan faktörlerin temel yapılarından olan fibroblastların ve kollojen molekülünün dokudaki göstergesi olan hidroksiprolinin neoadjuvan kemoterapiden olumsuz etkilenmediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Stomach cancer is seen as the reason for most of the deaths in the world, together with forming a significant portion of all cancers. Early diagnosis affects the success of treatment. Except for the endemic far-eastern countries, there were no screening programs. Surgery is the foundation of treatment plans. However, adjuvant chemotherapy provides a significant contribution to the removal of micrometastases and surveillance. Neoadjuvant chemotherapy treatments are advisable to enter the treatment protocol for effective surgical treatment and tumor regression. However studies involving the effects of neoadjuvant chemotherapy on the morbidity of operation are not sufficient. In our study, we aimed to investigate the safety of anastomosis by investigating wound healing of anastomosis in two groups of patients who did and did not undergo neoadjuvant chemotherapy. We compared biochemical and histopathological findings in tissues from these two patient groups. When we examined the data of our prospective study, we observed that the neoadjuvant chemotherapy had no effect on the amount of fibroblasts at the tissue level and we observed that tissue hydroxyproline levels were not affected. We have found that fibroblasts, which are the basic structures of the factors that make anastomosis safety, and hydroxyproline, which is the tissue marker of the collagen molecule, are not adversely affected by neoadjuvant chemotherapy.