Posttorakotomi ağrı sendromu tedavisinde kinezyo bantlama yönteminin etkinliği ve NSAİİ ile karşılaştırılması
Effectiveness of the kinesio tape method in the treatment of postthoracotomy pain syndrome and comparison with NSAID
  1. Tez No: 624447
  2. Yazar: HÜLYA KURT SARUHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KURT SARUHAN, Hülya. Posttorakotomi Ağrı Sendromu Tedavisinde Kinezyo Bantlama Yönteminin Etkinliği Ve Nsaii İle Karşılaştırılması, Uzmanlık Tezi, Van, 2017. Çalışmanın amacı torakotomi sonrası gelişen ağrının karakterini, şiddetini ve günlük yaşama olan etkilerini tespit etmek ve bu ağrılarda kinezyo bantlama yönteminin etkinliğini ölçmektir. Araştırmamız 2016 mayıs 2017 şubat ayı aralığında YYÜ'de torakotomi operasyonu geçirmiş, kontrollerde ağrısı olan toplam 64 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar randomize edildi ve iki gruba ayrıldı. Otuz hasta sadece NSAİİ kullanırken, otuz hasta kinezyo uygulamasına ek olarak günde bir adet NSAİ ilaç kullandı. Dört hasta çalışmayı bıraktı. Hastalara uygulamalar öncesi ve 5 gün sonrası (6. Gün); VAS (istirahat, derin nefes alma, öksürme, ameliyatlı tarafa bükülme esnasında), LANSS, NHP (ağrı, fiziksel aktivite, yorgunluk, uyku, sosyal izolasyon, emosyonel reaksiyon ) ve SF-McGILL (duyusal, afektif,total, VAS, ağrı yoğunluğu) anketleri soruldu. İki grup arasında cinsiyet, boy, kilo ve mesleki açıdan istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).Ancak yaş ve ağrı süresi açısından fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
KURT SARUHAN,Hülya. Effectiveness Of The Kinesio Tape Method In The Treatment Of Postthoracotomy Pain Syndrome And Comparison With NSAID, Dissertation, Van, 2017. The aim of this study is to determine the nature, severity of the pain that occurs after thoracotomy and its effects on daily life and to measure the effectiveness of kinesio tape method in this pain. Our study was carried out on a total of 64 patients who underwent thoracotomy operation in YYU between February 2016 and May 2017 and had pain at the disease controls. The patient was randomized, with thirty patients using only NSAIDs, and thirty patients using one NSAID per day in addition to kinesio. Four patients gave up the work. In pre-application and 5 days post-application (Day 6); questionnaires of VAS (resting, deep breathing, coughing, bending to the operated side), LANSS, NHP (pain, physical activity, fatigue, sleep, social isolation, emotional reaction) and SF-McGILL (sensory, affective, total, VAS, pain intensity) were asked and the study was completed. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gender, height, weight and occupation (p> 0.05).