Dijital transfer baskıda kağıt kalitesinin renk verimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of paper quality on color yield in transfer printing
  1. Tez No: 624494
  2. Yazar: MEHMET GÜLEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dijital baskı teknolojik gelişmeler ve desen varyant siparişlerinin düşmesi sebebiyle konvansiyonel baskının yerini alacak teknolojidir. Dijital transfer baskı polyester baskıcılığında büyük bir pay sahibidir ve gün geçtikçe bu oran artmaktadır. Dijital transfer baskı sektöründe çok farklı gramaj ve kalitelerde kağıtlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, %100 polyester kumaşlar üzerine yapılan dijital transfer baskı sonuçları üzerine kâğıt kalitesinin baskı kalitesi ve renk verimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, sektörden temin edilen farklı kalitelerdeki kaplamalı ve kaplamasız kâğıt numuneleri 2 gruba ayrılarak baskı, transfer ve test işlemlerine tabi tutulmuştur. İlk grup denemelerde oldukça yakın gramajlara sahip 4 farklı kaplamalı ve kaplamasız kâğıt; ikici grup çalışmalarda ise aynı kaplama kalitesinde 4 farklı gramaja sahip kaplamalı kağıtlar kullanılmıştır. Tüm baskı işlemlerinde tez çalışmasının amacına uygun şekilde tasarlanan özel bir test deseni kullanılmıştır. Bu desen ile CMYK renkleri ile yapılan kâğıda yapılan baskı ve kumaşa transfer işlemlerinden sonra bu test deseni yardımıyla baskılı kağıtlar ve kumaşlar üzerinden kontür ve çizgi netlikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, kâğıt ve kumaş numuneleri üzerinde spektrofotometre yardımıyla renk ölçümleri yapılarak boyarmaddelerin kumaşlara transfer verimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital printing is a technology that replaces conventional printing due to technological advances and reduced pattern variant orders. Digital transfer printing has a large share in polyester printing and this ratio is increasing day by day. In the digital transfer printing sector, a wide range of weights and grades of paper are used. In this study, the effect of paper quality on print quality and color yield on digital transfer printing results on 100% polyester fabrics was investigated. For this purpose, coated and uncoated paper samples of different qualities obtained from the sector were divided into 2 groups and subjected to printing, transfer and test operations. The first group is the coated and uncoated papers of four different firms at close weight. The other group consists of coated paper of different weight of the same company. Color yield, contour and line sharpness measurements were made and compared. In order to make this comparison, the test image was designed. The standard polyester fabric to be used in the experiments was determined. Firstly, the standard fabric was printed with fixed paper by changing the temperature and time, and after the measurements and evaluation, the most appropriate transfer and fixing condition was determined for transferring the dye in the paper to the fabric. In the second stage of the experiment, test images were printed on two different groups of papers. The pressures were transferred to the fabric under the determined fixing conditions, measurements were made by spectrophotometer and the results were evaluated. Color measurements were made on paper and fabric. Contour and line sharpness was measured from the test image on fabric and paper and the results were evaluated with graphs.