Açık batın ameliyatlarında kullanılan eldivenlerin delinme oranlarının incelenmesi
An examination of the rates of perforation of gloves used in open abdominal surgery
  1. Tez No: 624511
  2. Yazar: SELMA SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Araştırma; açık batın ameliyatlarında kullanılan eldivenlerin delinme oranlarını belirlemek amacıyla planlandı ve uygulandı. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ileriye dönük kohort çalışması olarak yapılan bu araştırmaya Türkiye'nin batı bölgesindeki bir üniversite hastanesinin genel cerrahi ameliyathanesinde 15 Mart-15 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan 70 adet açık batın ameliyatı dahil edildi. Araştırma öncesinde etik kurul onayı alındı. Ameliyat ekibinde dört kişi (cerrah, birinci asistan, ikinci asistan ve skrub hemşire) yer aldı. Ameliyatta kullanılan 280 (70x4) çift eldiven ve her ameliyat öncesinde açılan ve hiç kullanılmayan 70 çift eldiven delik açsından kontrol edildi. Tüm eldivenlere EN455-1 yöntemiyle su sızdırmazlık kontrolü yapıldı ve delik durumu kaydedildi. Verierin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Ki kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Ameliyatların %54,3'ünde eldivenlerde delik bulundu. Tüm eldivenlerde delinme oranı %10,7 olarak saptandı. Araştırmada en sık sol eldivenlerin (%2,50) delik varlığı nedeni ile değiştirildiği ve eldivenlerin en çok 300,0 dakika elde kaldığı belirlendi. En çok cerrahların sol işaret parmağının iç yüzeyinde (%12,1) delik bulunduğu saptandı. Cerrahların 5,80 kat daha fazla eldiven delinme riski olduğu ve ameliyat süresinin 61 dakika ve daha uzun olmasının delinme riskini 12,77 kat artırdığı tespit edildi. Sonuç: Araştırmaya alınan ameliyatların yarısından fazlasında (%54,3) sağ ya da sol eldivende delinme meydana geldiği, delinen eldivenlerin yaklaşık olarak dörtte üçünde (%78,3) delinmenin fark edilmediği belirlendi. En çok cerrahların eldivenlerinin delindiği, en sık dominant olmayan elin işaret parmağında delinme olduğu saptandı. Ameliyat süresi arttıkça eldiven delinme sıklığının arttığı bulundu. Ameliyattaki ekip üyelerinin belirli aralıklarla eldiven değiştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was planned and implemented with the aim of determining the rates of perforation of gloved used in open abdominal surgery. Materials and Methods: This was an observational prospective cohort study. It included 70 open abdominal operations performed between 15 March and 15 October 2016 in the general surgery operating theater of a university in the western region of Turkey. Prior to the research, approval was obtained from the ethics committee. The operating team consisted of four individuals: the surgeon, the first assistant, the second assistant, and a scrub nurse. 280 pairs (70x4) of gloves used in the operations and 70 pairs of gloves, opened before each operation but entirely unused, were checked for puncture holes. After the operations all gloves were tested by the EN455-1 method for water leakage, and they were recorded as holed or not holed. In analyzing the data, descriptive statistics, the Mann Whitney U and chi square tests and logistic regression analysis were used. The level of significance was taken as 0,05. Findings: In 54,3% of operations, perforations were found in gloves. The puncture rate in all gloves was determined to be 10,7%. It was found in the study that left-hand gloves were most frequently changed because of the existence of a perforation (2,50%), and that gloves remained on the hands for 300,0 minutes at most. It was found that perforations occurred most frequently on the inner surface of the surgeon's left index finger (12,1%), that surgeons had a 5,80 times greater risk of glove perforation than other members of the team, and that the risk increased by 12,77 times when the operation lasted for 61 minutes or more. Conclusion: In more than half (54,3%) of the operations included in the research, perforation occurred in the left or the right glove, and that in approximately three quarters (78,3%) of cases, the perforation went unnoticed. It was found that it was mostly the surgeon's gloves which were perforated, and that the perforation occurred most frequently in the index finger of the non-dominant hand. It was determined that as the duration of the operation increased, the frequency of glove perforation also increased. It is recommended that members of the operating team should change their gloves at regular intervals.