II. Meşrutiyet Döneminde Erzurum vilayetinde cinayet suçları ve failleri(1912-1917)
Murder/offenses/crimes and perpetrators in Erzurum province in the second constituonalizm
  1. Tez No: 624566
  2. Yazar: ESMER TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Vilayeti'nde meydana gelen cinayet suçları ve faillerinin durumları incelenmiş ve failler aracılığı ile bölgenin sosyo- ekonomik yapısı hakkında bilgi toplamak yoluna gidilmiştir. Çalışmanın temel amacı, failleri suça iten sebeplerin neler olduğunu anlayıpelde edilen verilerden yola çıkılarak dönem hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda Vukuat-ı Cinaiye ve Ceraim-i Umumiye Cetvelleri incelenmiştir. Vukuat-ı cinaiye cetvellerinde, cinayet olayları ve failleri detaylı olarak yer almaktadır. Failin ve maktulun ismi, cinsiyeti, olayın yaşandığı yer, firar durumu, memurların olay hakkındaki tutumları ve olayın nasıl meydana geldiğini gösteren mülahazat kısımlarından oluşmaktadır. Aynı şekilde ceraim-i umumiye cetvelleri de failler hakkında geniş bilgilere yer vermektedir. Faillerin eğitim ve ekonomik durumları hakkında yine bu cetvellerden yola çıkılarak önemli sonuçlar elde edilmiştir. II. Meşrutiyet dönemi içerisinde Osmanlı Devleti'nin yaşadığı savaşlar neticesinde dâhili emniyet ve asayişi ihlal edecek durumlar yaşanmıştır. Sınır bölgelerindeki vilayetlerde güvenlik ihlalleri yaşanmıştır. Bu da suç miktarında artışa neden olmuştur. Osmanlı Devleti'nde işlenen suçlar, Vukuat-ı Cinaiye ve Ceraim-i Umumiye Cetvellerine kaydolunmuş ve böylece, vilayet ve kazalarda işlenen suçların toplu olarak değerlendirilmesi mümkün olmuştur. Çalışmanın sonucunda II. Meşrutiyet Dönemi'nde, Erzurum Vilayetinde meydana gelen güvenlik sorunları, ekonomik sorunlar, aşiretler arası problemler, sınır ihlalleri, gelenekler sonucu işlenen cinayet suçları hakkında bilgi toplanarak toplumun içinde bulunduğu durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of murder and the state of the perpetrators of the province of Erzurum were examined and the information about the socio-economic structure of the region was gathered through the perpetrators.The main aim of the study is to understand the reasons that push the perpetrators to crime and to obtain detailed information about the period. In this context, the Attendants of the Custody and the Ceraim-i Umumiye Rulers were examined. The events and the perpetrators of the events are detailed. The name of the perpetrator and the victim, the sex, the place of the incident, the situation of desertion, the attitudes of the officers about the incident and the parts of the study that show how the incident.In the same way, the ceraim-i umumiye rulers also provide extensive information about the.Significant results have been obtained regarding the education and economic status of the perpetrators. II. In the period of the Constitutional Monarchy period, internal security and public order were violated due to the wars of the Ottoman Empire.There have been security breaches in the border regions. This has led to an increase in the amount of crime.The crimes committed in the Ottoman Empire were registered to the Cases of Violence and Violence, thus it was possible to collectively evaluate the crimes committed in the provinces and the accidents. As a result of the study II. During the Constitutional Monarchy Period, information on the security problems that occurred in Erzurum Province, economic problems, inter-tribal problems, border violations, murder crimes as a result of traditions were collected and the situation of the society was examined.