Hastanelerde din ve moral hizmetleri
Religious and morality services
- Tez No: 62468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
TEZ ÖZETİ ALT AŞ, Nurullah;“Hastanelerde Din ve Moral Hizmetleri”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mualla SELÇUK, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, VI 143 s. Yurdumuzdaki bir yılı aşkın bir süre ile devam eden din ve moral hizmetleri araştırmamızın konusunu oluşturdu. Giriş bölümünde araştırmamızın problemi, amaç ve önemi, sınırlılıkları ile yöntemi belirlendi. Birinci bölümde, rehberlik ve danışma kavramları analiz edilerek dini ranışmanlık hizmetlerinin bu alandaki yeri belirlenmeye çalışıldı. İkinci bölümde ise hastanelerde dini danışmanlık hizmetlerinin hıristiyan geleneğindeki yeri İslam geleneği ile karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Birinci ve ikinci bölümler, araştırmamızın teorik bölümünü oluşturdu. Üçüncü bölümde ise bu teori üzerinde Türkiye'de uygulanan din ve moral hizmetleri, hizmetlerde görev yapan din görevlilerinden görüşme oluyla alınan bilgiler çerçevesinde araştırıldı. Bu araştırmada uygulama, amaçlar, muhteva, amaç-muhteva ilişkisi, amaç-yöntem ilişkisi çerçevesinde değerlendirildi. Uygulamaya yönelik doktor, sağlık görevlisi ve hasta tepkileri bu çerçevede analiz edildi. Dördüncü bölümde hastanelerde yürütülen din ve moral hizmetlerinin yeniden başlatılması aşamasında teorik çerçeve ve uygulamadan alınan bilgiler çerçevesinde uygulama basamakları tesbit edildi. Türkiye şartlarında uygulanabilir bir model için, hem bulguların yorumlanmasın sırasında ve hem de bu bölüm altında öneriler geliştirildi. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise araştırmadan elde edilen sonuçlar toplu halde zikredildi.
Özet (Çeviri)
SÜMMARY ALTAŞ, Nurullah;“Religious and Morality Services at Hospitals”, Master Thesis, Supervisor: Assoc. Doç. Dr. Mualla SELÇUK, Ankara University, Faculty of Theology, VI143 s Providing religious services such as to give moral support, to meet religious needs of patiences at the hospital, to help them practice their religious prays as much as their conditions allow, to back them in their struggle of staying alive have been a widely applied practice in the Western countries since the beginning of the 20* century. Providing religious services and moral support is öne of the main duties of hospitals and demand of it by patiences is presumed as their natura! right. Providing religious services to patiences of deathbed ör death person has been practiced for centuries in Turkey. However, there is no similarity of practice in religious services at hospitals when compared with the Western practices. Official duties of religious civil servant and washer of death are rather to serve last religious needs of a patience of deathbed and to meet ceremonial needs of death person. Although it has been felt as a necessity to bring the religious services at hospitals in line to western practices, there has hitherto been no attempt to bring into life these practices. The religious demands of patience are compensated by religious civil servant, washer of deaths, and partly by patience relatives and by the support of other patiences. Providing religimıs and moral support services at hospitals were brought into agenda as a commission proposal for the first time in Turkey, by the Budget and Planning Commission Members of the Parliament, during the sittings of deciding the annual budget of Ministry of Health, in 1994. The Ministry asked local health authorities to bring this practice into life in co-ordination with local religious offices by an interaal memorandum. The Offices of Religious Affairs get this practice started by an internal memo to its local religious offices on January 19, 1995. However, this practice was rescinded by an internal memorandum of the Ministry of Health to local health authorities on June7, 1996. The subject of this thesis is the effects of religious and moral support services provided during the practice period that longed more than öne year. in the introduction chapter, the subject and the purpose of this research, the importance of the subject, the limitations of this research and the methodology of this research have been defined. in the first chapter, the ideas of advisory and consultance have been tried to be analyzed and to be defined from the point of religious perspective. in the second chapter, providing religious services at hospitals in the Christian and Islamic traditions have been comparatively studied. The first and second chapters have been made up the theoretical backbone of the study. in the third chapter, the practices of religious services at the Turkish hospitals during that period have been studied, with respect to the theory, within the framework of information gathered by way of interviews with religious civil servants at hospitals. The practices, in this study, have been evaluated within the framework of the purpose, the content, the relations between purpose and content, the relations between purpose and methodology. The reactions of doctor, hospital personnel and patiences have been analyzed to this new practise. in the fourth chapter, A new practice method has been tried to be defined for each step within the light of information gathered from theoretical science and the past practices, in case the religious and moral support services at hospitals re-start. New suggestions have been developed during the interpretation of the information gathered for a new model applicable at Turkish hospital environment. Tn Thft r!onclıısir>n rhantfir the whnlfi rasıılt nf the stııdv have hfifin re-nrfiSfintfiH