The effects of the Armenian schools on the ethnic identity formation of the Armenian students in Turkey
Türkiye'deki Ermeni okullarının Ermeni öğrencilerin etnik kimlik oluşumuna etkisi
- Tez No: 624719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışmada, Ermeni okullarının, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve gelişim aşamalarından günümüze değin geçirdiği tarihsel sürecin söylem analizleri, Ermeni okullarının, Türkiye'deki Ermeni öğrencilerin etnik kimliklerinin oluşumundaki etkisi açısından ele alınmıştır. Türkiye cumhuriyetinin Ermeni okullarına yönelik eğitim alanında uyguladığı ve Türkleştirme politikaları olarak adlandırılan düzenlemeler kapsamında sorunsallaştırılan, Ermeni okulları ve Ermeni öğrencilerin etnik kimlik oluşumları arasındaki ilişki, günümüzde hala varlığını sürdüren çeşitli Ermeni okullarının, müdürleri, öğretmenleri, öğrencileri ve mezunları ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Türk eğitim sistemi ve müfredatı, derslerin düzenlenişi, öğretmenlerin seçimi ve ders kitaplarının içerikleri gibi eğitim alanındaki çeşitli düzenlemelerin Türk kimliği etrafında oluşturulmuş olduğu göz önünde bulundurularak, Ermeni öğrencilerin, öğrenim hayatları boyunca Türk ve Ermeni kimlikleri arasında kalarak, kendi etnik kimliklerini nasıl gerçekleştirdikleri sorgulanmıştır. Öğrencilerin, Ermeni kimliği ile ilgili algılarının şekillenmesinde, Ermeni okullarından nasıl etkilendikleri, hem Türk hem de Ermeni okullarında öğrenci olmuş olan görüşmecilerin, Türk ve Ermeni okulları arasında deneyimledikleri geçişsellikler ve bu geçişselliklerin bir öteki olarak Ermeni kimliklerini yaşama biçimlerini nasıl etkilediği karşılaştırmalı olarak değerlendirilip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the discourse analysis of the historical procession of the Armenian schools, the last period of the Ottoman Empire and the establishment and development stages of the Republic of Turkey have been analyzed in terms of the influence of the Armenian schools on the formation of the ethnic identities of the Armenian students in Turkey. The relationship between the Armenian schools and the ethnic identity formation of the Armenian students, problematized within the regulations imposed by the Turkish republic in the field of education for Armenian schools and called as Turkification politics, has been evaluated in the context of in-depth interviews conducted with various Armenian schools, principals, teachers, students and graduates who still continue to exist. In this study, considering the fact that various regulations in the field of education such as the Turkish education system and curriculum, the regulation of the courses, the selection of the teachers and the contents of the textbooks were formed around the Turkish identity, it has been questioned how the Armenian students were able to realize their ethnic identity by staying in between Turkish and Armenian identities throughout their education life. How the students were influenced by the Armenian schools in the formation of the perceptions of the Armenian identity, the students who trained in both Turkish and Armenian schools, the transitions they experienced between the Turkish and Armenian schools, and the way that these transitions effected how the Armenian identities as the other are experienced were evaluated and examined comparatively.