Diyabetli yaşlı bireylerde kırılganlık düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The evaluation of the relation between frailty level and quality of life in elderly diabetes individuals
  1. Tez No: 624743
  2. Yazar: YAĞMUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ŞEYDA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diyabet, yaşam kalitesini etkileyen ve kırılganlığa sebep olabilen kronik metabolik bir hastalıktır. Yaşlanma ile ilişkili bir hastalık olarak kabul edilen ve ivme kazanmaya devam eden ciddi bir küresel sağlık sorunudur. Araştırma, yaşlı diyabetli bireylerde kırılganlık ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile planlandı. Araştırma, bir aile sağlığı merkezi ve bir eğitim araştırma hastanesine başvuran 65 yaş ve üzeri toplam 210 diyabetli birey ile yapıldı. Araştırmada; yaşlı bireylerin sosyo-demografik ve diyabetle alakalı özelliklerini değerlendiren Yaşlı Bireyleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EFS) ve EuroQol-Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D-5L) kullanılmıştır. Olguların %66,2'si (n=139) kadın, %74,3'ü (n=156) evli, %61,0'ı (n=128) ilköğrenim düzeyine sahip olduğu saptandı. Olguların %18'inin (n=38) kırılgan olmadığı, %24,3'ünün (n=51) görünürde savunmasız olduğu, %20,5'inin (n=43) hafif kırılgan olduğu, %20,5'inin (n=43) orta kırılgan olduğu ve %16,7'sinin (n=35) ise şiddetli kırılgan olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic metabolic disease that affects quality of life and can lead to frailty. It is a serious global health problem that is considered an aging-related disease and continues to gain acceleration. Study aimed to investigate the relation between frailty and quality of life with the elderly diabetic people. Study was conducted with 210 elderly diabetic patients who applied to one of the family health centers and a research and training hospital. Data was collected with an Elderly Individuals Introductory Information Form that includes 19 questions regarding socio-demographic features and characteristics of diabetes, Edmonton Frail Scale (EFS) and EuroQol- Quality of Life Assessment Scale (EQ-5D-5L). 66.2% (n = 139) of the cases were female, 74.3% (n = 156) were married and 61.0% (n = 128) were elementary school graduates. 18% (n = 38) of the cases were not frail, 24.3% (n = 51) were vulnerable, 20.5% (n = 43) were mild frailty, 20.5% (n = 43) were moderate frailty and 16.7% (n = 35) were severe frailty.