Developing and implementing a wage assessment method based on the 5S performance score: an application of steel construction factory
5S performans puanına dayalı ücret değerleme metodu geliştirilmesi ve uygulanması: Bir çelik kontrüksiyon firması uygulaması
- Tez No: 624755
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüz rekabet ortamında eğilim, müşteri talebine hızlı cevap vermek ve yüksek kaliteli, düşük fiyatlı ürünler sunmaktır. Dünya çapında firma olmak için israfı ortadan kaldırmak ve etkin bir iş akışı gerçekleştirmek tüm yöneticilerin hedefi olmalıdır. Verimli ortam sağlamanın en önemli koşulu, olası tehlikelerden arındırılmış temiz ve düzenli bir çevrenin oluşturulmasıdır. Çalışma ortamlarımız, sahip olduğu dinamik yapısı nedeniyle her zaman düzensizliğe gitme eğilimindedir. İşyerinde bu tertip ve düzeni sağlamanın temel araçlarından birisi 5S uygulamalarıdır. Bu bağlamda, özellikle endüstride kullanılmakta olan 5S uygulaması kolayca yürütülebilen, çalışanların katılımını ve memnuniyetini sağlayan bir uygulamadır. İş değerlendirme çalışmalarında, işler belirli faktörler açısından değerlendirilir ve birbirine oranla taşıdıkları değerler belirlenir. Daha sonra bu değerler üzerinden ücret eğrileri çıkarılır ve ücret kademeleri belirlenir. Bu çalışmada çalışanın ücret değerlendirme sisteminin objektifliğine olan inancını arttırmak amacıyla ücret kademelerinin iç yapısında başarı (liyakat) faktörünün değerlendirilmesinde 5S puanları kullanılmış, böylece yalın üretim ile iş analizi ve değerlendirme sisteminin birbirine entegre edildiği yeni bir ücret değerlendirme yöntemi geliştirilerek uygulanmıştır. Bu uygulama, sağlıksız, kirli ve düzensiz çalışma ortamına ve düşük iş güvenliği önlemlerine ek olarak ücret artış memnuniyetsizlikleri nedeniyle çalışanların işleri yavaşlatma veya durdurma problemleri yaşayan fabrikanın kronik sorunlarına çözüm getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, the trend is to respond quickly to customer demand and deliver high-quality, low-priced products. To be a global company, it must be the goal of all managers to remove wasted resources and achieve an effective workflow. The most important condition of providing an efficient environment is the creation of a clean and tidy environment that is free of possible hazards. Our working environments tend to be irregular and untidy at all times, due to the dynamic nature of their existence. One of the basic tools of providing this arrangement and order in the workplace is the 5S applications. In this context, especially 5S application which is being used in the industry has some superiorities such as easily carrying out, increasing the participation and satisfaction of the employees. In job evaluation studies, jobs are evaluated according to predefined factors and then their values are defined with respect to each other. Then wage curves are drawn and wage brackets are set for each point interval over these values. In this study, 5S scores were used in the evaluation of success (merit) factor in the internal structure of wage brackets in order to increase the employee's belief in the objectivity of the wage assessment system. Thus, a new wage assessment method, in which both lean manufacturing and job analysis and evaluation system are integrated, has been developed and implemented. This application gave solutions to chronic problems of the applied factory, where workers were slowing or stopping works because of wage increment dissatisfactions in additionally to unhealthy, dirty and untidy work environment and low occupational safety preventions.