Hadis öğretilerinde giyim
Clothing and drssing in the traditions
- Tez No: 62484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET GÜNGÖR, Haydar. Hadis öğretilerinde Giyim Danışman: Doç. Dr. M. Hayri KIRBAŞO?LU Giyim-kuşam insanlığın yeme-içme gibi ihtiyaç duyduğu bir olgudur. İslam dini giyim-kuşamın temelini kişideki utanma duygusuna dayandırmıştır. Müslüman olan bir kimseye avret yerlerinin örtülmesi Allah tarafından emredilmiştir. Kadınların ve erkeklerin avret yerlerinin değişik olmasından dolayı kadınlara baş örtülerini yakalarının üzerlerine sarkıtmalan ve dışarı çıktıklarında dış giysilerini giymeleri Kukanda yer almıştır. Hz. Peygamber hem Kuran'da temelleri atılan giyim-kuşamın teferruatına ait hükümler beyan etmiş hem de konuyla ilgili evrensel prensipler getirmiştir. O hiç bir zaman“Benim giyindiğim gibi giyinin”dememiştir. Müslümana yakışan bir tavır içinde giyinmelerini istemiştir. Buna güzel ve temiz giyinmeyi örnek verebiliriz. Yine onun“Allah vermiş olduğu nimeti kulunun üzerinde görmek ister”hadisi güzel giyinmeyle ilgilidir. Yine Hz. Peygamber örtünmeyi sağlamaması, gurur ve kibire yol açmaması sebebiyle bazı giysi şekillerini yasaklamıştır. Ayrıca kadın ve erkek cinslerinin elbise yönünden birbirlerinden ayrılmalan için kadınlara has olan ipek ve diğer süs eşyalarını erkeklere yasaklamıştır. Kendi döneminde o bölgede elbise hammadelerinin yetişmemesi sebebiyle dışarıdan getirilen kumaş ve elbiseleri kullanmakta bir beis görmemiştir. Onun giyim- kuşamından bizlere yani müslümana yakışanın temizlik ve tevazu ile ipek hariç her çeşit elbisenin kullanılabilecek olmasıdır. Yine günümüz israfın en fazla görüldüğü modanın müslümanlar için takip edilmesi gereken bir şey olmadığını vurguladık. Ayrıca bazı müslümanların yanlış sünnet anlayışlarının neticesinde Hz. Peygamber döneminde kullanılan giysi modellerinin aynısını kullanma arzusu ve isteği içerisinde olduklarını fakat bunun yanlış olduğunu İslami bir kıyafetten sözedilemeyeceğini, islamın tek bir kıyafetle özleştirilemeyeceğini vurguladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÜNGÖR, Haydar: Clothing and Dressing in The Traditions MA thesis, supervised by Doç. Dr. M. Hayri KIRBAŞO?LU Faculty of Divinity, Ankara University, 1991, l-VII, 158 p.p. Clothing and dressing is reality of life like eating and drinking. Islam has constituted the basis of clothing and eventually stimulated in a person the feeling of shyness. Allah (God) orders a Muslim to cover up his/her private parts. Since the private organs of men and women are different from one another, Koran states that women should let drop their kerchiefs over their collars and furthermore when they go out they should wear their knee garments. The Prophet (p.b.v.h.) made statements in connection with the details of clothing outlined in the Holy Koran and brought forth some universal principles. He never told people such wording as 'You should wear as I do". He wished people to wear garments to suit a Muslim person. To wear clothes without wasting and to be clean may be an example for this. Furthermore it is the Allah's desire that benefits provided by Allah be seen on Muslim people. On the other hand the Prophet (p.b.v.h.) prohibited certain types of clothing due to the fact that such wearing did not ensure safe covering as well as leading to pride and glory in persons. Additionally in as much as the fact that dresses worn by women and men are to be different from one another it was forbidden for the part of men to wear such kind of dresses made of silk and other ornamental articles which worn specifically by women. Since clothing row material had not been grown at that region in that time people used to wear clothes and dresses imported abroad, so Mohammed did not bring any prohibition on such process. We have realized from Mohammed's clothing that we could use all kinds of dresses (except those made of silk, for men) with nobility, cleanliness and modesty which suits to Muslim. Furthermore, we have pointed out that the fashion which is much more wastage in the present day is not a necessity that should be followed up by Muslims. Additionally we have tried to state that as the result of incorrect realization of Muslims on Prophet's own habits and words Muslims were desirous to use and wear those dresses and articles which had been used during Mohammed's period and that as such should be practiced on individual basis but never be integrated with the Islam.