Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda denge, fonksiyonel durum, baş postürü, yaşam kalitesi ve ruhsal durumun incelenmesi
Examination of balance, functional status, head posture, quality of life and mental status in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 624990
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, temporomandibular eklem disfonsiyonlu hastalarda denge, fonksiyonel durum, baş postürü, yaşam kalitesi ve ruhsal durumun incelenmesidir. Çalışma temporomandibular eklem disfonsuyonu bulunan 21 kadın (çalışma grubu; ortalaması yaş: 25,28±6,97yıl) ve sağlıklı 21 kadın (kontrol grubu; ortalaması yaş: 23,71±6,03 yıl) dahil edildi. TMD ile ilgili ağrının değerlendirmesi için Görsel Analog Skalası kullanıldı. Değerlendirmede bireylerin alt çene hareket kapasitesi dijital kaliper ile ve servikal mobilitesi bubble inklinometre ile değerlendirildi. Baş postürü değerlendirmesinde kraniovertebral açı yöntemi kullanıldı. Servikal bölge derin fleksör kas enduransı“Servikal Derin Fleksör Kas Endurans Testi”ve denge fonksiyonu tek ayak üzerinde durma testi (TAÜD) kullanılarak değerlendirildi. Yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ile ve anksiyete düzeyleri Beck Anksiyete Envanteri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of temporomandibular joint dysfunction on cervical mobility, head posture, cervical region deep flexor muscle endurance, balance, quality of life and anxiety. The study included 21 women with temporomandibular joint dysfunction (study group; mean age: 25.28 ± 6.97 years) and 21 healthy women (control group; mean age: 23.71 ± 6.03 years). Visual Analog Scale was used to evaluate the pain related to TMD. The jaw range of motion of the subjects was evaluated with digital caliper and cervical mobility was evaluated with bubble inclinometer. Craniovertebral angle method was used for the evaluation of head posture. The cervical deep flexor muscle endurance was evaluated using the“Cervical Deep Flexor Muscle Endurance Test”and the Balance function was assessed using the One-Leg Standing (OLS) test. Quality of life was assessed by Nottingham Health Profile and anxiety levels were evaluated by Beck Anxiety Inventory. The results showed that individuals with TMD had lower jaw movement capacity except protrusion and also had lower cervical mobility than those of healthy individuals. Head posture was found to be more anterior than healthy subjects.