Media representation of ai: Cases of US, US, China and Turkey
Yapay zekanın medya temsiliyeti: ABD, Birleşik Krallık, Çin ve Türkiye vakaları
  1. Tez No: 625007
  2. Yazar: SERHAT AKKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SÜERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ABD, İngiltere, Çin ve Türkiye'de algoritmik sistemlerin (AI) medya temsilleri, 17 gazetede 1983 ve 2018 yılları arasında yayınlanmış 2837 haber üzerinden Doğal Dil İşleme (NLP) yöntemleri kullanılarak Sosyal Temsil Teorisi ve medya çerçevelemesi teorik düzlemlerinde incelenmiştir. Algoritma tarafından seçilen temsili haberler, AI ile ilgili haberler üzerindeki konuları, temsil işlevlerini ve medya çerçevelerini araştırmak için manuel olarak ayrıca taranmıştır. Sonuçlar, AI'nin temsilinin baskın bir ekonomik çerçeveye sahip ve küresel olduğunu göstermektedir. Algoritmik sistemlerin Antropomorfik özellikleri, becerileri ve insan özellikleriyle eşölçülebilirliği mitselleştirilmektedir. İdeolojik bir işlevsel temsil, öncelikle ABD, Çin ve Türkiye vakalarında mevcuttur. İdeolojik temsiliyet, ekonomik temsiliyete göre çok daha geri plandadır. AI'nin en yaygın demirleme mekanizması adlandırmadır. Bu süreç tüketim nesneleri haline gelen algoritmik sistemler için,“akıllı”anahtar kelimesi etrafında olurken, ülke düzeyindeki makro ifadeler“savaş”veya“mücadele/battle”kelimelerini ortaya çıkartmaktadır. Robot, tüm ülkelerdeki derlemler içerisinde anlam kazanmayı kolaylaştıran yaygın bir tema ve aynı zamanda bir nesnelleştirme mekanizması olarak gözlemlenmiştir. Kültür endüstrisinden haber makalelerine aktarılan distopik yaklaşımlar, duygusal bir demirleme mekanizması olarak korkuyu barındırmaktadır. Aynı anda hem“korku”hem de“umut”temalarının varlığı ile, AI çelişkili zıtlıklar (antinomy) üzerinden demirleme meskanizmasını kullanmakta ve bilişsel çokfazlılık taşımaktadır. Diğer bir nesnelleştirmenin, bazı ünlüler küresel çapta AI ile ilgili konuları temsil ettiği için kişileşme yoluyla olduğu gözlemlenmiştir. Yerel olarak birtakım adlandırmalar ve tespit edilen şahsiyetler dışında, temsiliyet taşıyan AI konularının çoğunlukla küresel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Media representations of algorithmic systems (coined as AI) in US, UK, China and Turkey are analyzed primarily under the theoretical lenses of Social Representations Theory and media frame detection, using Natural Language Processing (NLP) to explore 2837 news articles in 17 newspapers between the years 1983 and 2018 then machine-selected representative news are manually probed to explore topical dimensions, representational functions and media frames operationalized in AI-related news. Ideology has relatively a suppressed framing in AI representation. Results show that representation of AI has a global nature with a dominant economic framing. It is mythified in terms of anthropomorphic characteristics, skills and commensurability with ultimate human traits. An ideological functional representation is present primarily in the cases of US, China and Turkey. Most prevalent anchoring mechanism of AI is naming. For objectified algorithmic systems that have become consumption artefacts, naming revolves around the keyword“smart”while country -level macro representations the words“battle”or“quest”becomes apparent. Robot is a prevalent topic and also an objectification mechanism as it solidifies algorithms and enables meaning-making easier across country media corpora, yet at the same time carrying an emotional anchoring mechanism of fear originating from dystopian portrayals imported from culture industry to news articles. AI has an anchoring in antinomies and bears a cognitive polyphasia as the process of collective cognition through attitudinal social representation functions positions algorithmic systems through both fear and hope simultaneously. Another objectification was through personification as certain celebrities represented AI-related topics globally. Except for limited local named entities and personifications detected, majority of the topics were global with local nuances.