Momordica charantia bitki özütünün antitümör etkilerinin araştırılması
Investigation of Momordica charantia plant extractantitumor effects
  1. Tez No: 625011
  2. Yazar: NEVİN ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kanser, insanlarda başlıca ölüm nedenlerinden biridir. Bu hastalıkla mücadelede yeni antikanser ilaçları geliştirmek için çeşitli biyolojik kaynaklar yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Bitki sekonder metabolitleri yeni tıbbi bileşiklerin mükemmel kaynağı olduğundan, günümüzde yeni antikanser bileşiklerin varlığı pek çok bitki türünde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, Trakya bölgesinden toplanan kudret narı Momordica charantia (MC) bitkisinden elde edilen tohum ve meyvenin etanol ve aseton özütlerinin K562 (kronik myeloid leukemia), MCF-7 (meme adenokarsioma), Jurkat (human T cell leukemia) ve A549 (akciğer karsinoma) gibi kanser hücre hatları üzerindeki anti-tümör etkileri: sitotoksisite, invazyon ve anjiyogenez kapsamında incelenmiştir. Kudret narı meyve (KNM) etanol özütü A549, MCF-7 ve Jurkat hücrelerinde %60'dan daha fazla sitotoksik etki gösterirken, en yüksek sitotoksik aktivite %87 olarak Jurkat hücresinde görülmüştür. KNM aseton özütü ise A549 hücresinde %20 sitotoksisiteye yol açarken MCF-7 ve K562 hücrelerinde sırasıyla, %82 ve %59 sitotoksisiteye yol açmıştır. KN tohum (KNT) etanol özütünün sitotoksik etkisi %44'den daha az iken, KNT aseton özütünün toksik etkisi ise incelenen hücre hatlarında %20'nin altındadır. Ayrıca, KNM etanol özütünün çeşitli doz ve zamanda sitotoksik etkileri incelendiğinde, en düşük LC50 değeri K562 ve A549 hücrelerinde sırasıyla 0.82 mg/ml ve 0.106 mg/ml olarak bulunmuştur. En yüksek LC50 değeri ise (0.401 mg/ml) KNM aseton özütü ile Jurkat hücre hattında gözlenmiştir. Buna ilave olarak, flow sitometri ve kaspaz-3 aktivite analizleri ile KNM etanol bitki özütünün A549 hücrelerinde apoptotik hücre ölümüne yol açtığı tespit edilmiştir. KNM etanol ve aseton özütlerinin anjiyogenez etkileri A549 hücrelerinde incelendiğinde, kontrole göre VEGF salınımını az miktarda (2-3.6 kat arası) arttırmış olsa da LPS gibi mitojene oranla anlamlı bir artışa yol açmamıştır. Ayrıca, KNM etanol özütünün A549 ve PC-3 hücrelerinde kontrole kıyasla invazyon etkisini azalttığı gözlenmiştir. Özet olarak, KNM özütü hazırlandığı solvent tipine ve kullanılan kanser hücre hattına bağlı olarak yüksek düzeyde sitotoksik etkiye yol açarken anjiyogenez ve invazyon etkiyi azaltmıştır. Sonuç olarak, elde edilen veriler kudret narı meyvesinin anti-tümör bileşenlerin geliştirilmesinde potansiyel bir kaynak olduğunu göstermiştir. Gelecek çalışmalar, anti-tümör etkiye sahip aktif bileşenleri tanımlayarak anti-tümör aktivitenin mekanizmalarını daha detaylı açıklayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the main causes of death in humans the disease. In the struggle against this disease, various biological resources to develop new anticancer drugs have been investigated intensively. Plant secondary metabolites is an excellent source of new medical compounds, nowadays new anticancer compounds are concentrated in the presence of many plant species. In this study, seed and fruit ethanol and acetone extracts of Momordica charantia (MC) collected from Thrace region were analyzed for K562 (chronic myeloid leukemia), MCF-7 (mammary adenocarcinoma), Jurkat (human T cell leukemia) and A549 (lung carcinoma ): anti-tumor effects on cancer cell lines such as: cytotoxicity, invasion and angiogenesis are explored within the context. The highest cytotoxic activity was observed in the Jurkat cell at 87%, while the Kudret Narı (KNM) ethanol extract showed more than 60% cytotoxic activity in A549, MCF-7 and Jurkat cells. The KNM acetone extract led to 20% cytotoxicity in the A549 cell and 82% and 59% cytotoxicity in the MCF-7 and K562 cells, respectively. The cytotoxic effect of KNT ethanol extract is less than 44%, whereas the toxic effect of KNT acetone extract is below 20% in examined cell lines. Furthermore, when various doses and cytotoxic effects of the KNM ethanol extract were examined, the lowest LC50 values were found to be 0.82 mg / ml and 0.106 mg / ml in K562 and A549 cells, respectively. The highest LC50 value (0.401 mg / ml) was observed in the Jurkat cell line with the KNM acetone extraction. In addition, flow cytometry and caspase-3 activity assays have been shown to induce apoptotic cell death in the KNM ethanol plant extract A549 cells When the effects of angiogenesis of ethanol and acetone extracts were examined in A549 cells, they did not lead to a significant increase in VEGF release (2-3.6 fold) relative to the control, but not a significant increase in mitogenesis rates such as LPS. In addition, it was observed that KNM ethanol extract reduced the invasion effect of A549 and PC-3 cells compared to control. In summary, the CNN extract reduced the effects of angiogenesis and invasion, leading to a high level of cytotoxic effect, depending on the type of solvent being prepared and the cancer cell line used. As a result, the obtained data show that the KN fruit is a potential source of the development of anti-tumor components. Future studies will describe in more detail the mechanisms of anti-tumor activity by identifying active ingredients with anti-tumor effects