Şerif Mardin: Türk modernleşmesinin orijinal bir kritiği
Sherif Mardin: A critique of the original Turkish modernization
- Tez No: 625014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Şerif Mardin, Türk modernleşmesini; farklılaşma ve buna ilişkili kavramlar çerçevesinde orijinal bir biçimde incelemiştir. İncelemesinin temel kavramları; modern, modernleşme, modernite, Türk modernleşmesi, İslâm, Türk-Moğol an'anesi, Batı, patrimonyalizm, Doğu despotizmi, feodalizm, Yeni Osmanlılar, Jön Türkler, İttihat Terakki Fırkası (Cemiyeti), milliyetçilik, muhafazakârlık, sosyalizm-komünizm, sosyal demokrasi, liberalizm, Kemalizm, Yeni Sol, Yeni Sağ, merkez-çevre, ideoloji-dünya görüşü-ütopya, şiddet, otoriteryenizm-totaliteryenizm, farklı, farkındalık, farklılaşmadır. Mardin, Türk modernleşmesini sosyal disiplinler arası metodoloji ile daha ziyade Weber ve Mannheim sosyoloji yaklaşımları esasında tetkik etmiştir. Mardin, bunu yaparken, Marx'ın sosyolojik yaklaşımlarının özgünlüğünü ve Türk modernleşmesi analizlerine kattığı değeri hiçbir şekilde yadsımamaktadır. Ancak, Mardin, Marx'ın sosyolojik yaklaşımlarının özgünlüğünün sınırını da tâyin etmektedir. Mardin'in Türk modernleşmesi çözümlemelerinde muhteva analizi tekniği öne çıkan sosyal bilimsel bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Sherif Mardin, Turkish modernization, diversification and related concepts examined within the framework of the original. Review of the basic concepts of the modern, modernization, modernity, Turkish modernization, Islam, Custom of the Turkish-Mongolian, West, patrimonyalizm, oriental despotism, feudalism, Young Ottomans, Young Turks, Union and Progress Party (Society) (Ittihat Terakki Fırkası (Cemiyeti)), nationalism, conservatism, socialism-communism, social democracy, liberalism, Kemalism, the New Left, the New Right, center-periphery, ideology-world-view-utopia, violence, authoritarianism-totalitarianism, different, awareness, differentiation. Mardin, the Turkish modernization of the methodology of social inter-disciplinary approaches to sociology, rather than on the basis of Weber and Mannheim were examined. Mardin, in doing so, it adds to the value of Marx's sociological approach to the analysis of specificity and in no way acknowledging the Turkish modernization. However, Mardin, originality of Marx's sociological approach to the limit is determined. Mardin prominent Turkish modernization of social scientific analysis is a technique of content analysis technique.