Kurumsal risk yönetimi: Kalkınma ajansları örneğinde
Enterprise risk management: Example of development agencies
  1. Tez No: 325033
  2. Yazar: HASAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Her kurum amaç ve hedeflerini gerçekleştirme yolunda gelecekte karşısına çıkabilecek çeşitli risklerle karşı karşıyadır. KRY'nin genel olarak amacı, kurumun gelecekte karşılaşabilecekleri olayları belirleyerek ve değerlendirerek bu olayların kurum amaçlarına ve hedeflerine katkı sağlayacak şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Bir olay gerçekleşmeden önce onu tahmin etmek ve ona karşı yapılacakları önceden belirlemek, bu olaydan doğabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek, olumlu etkileri ve fırsatları ise azamileştirmek kurum yönetiminin bir başarısıdır. KRY, kurumların ve kurum yöneticilerinin bu başarıya ulaşmalarını sağlayacak önemli bir yönetim fonksiyonudur. Bu çerçevede kurumsal risk yönetimi, kural ve süreç odaklı bir yaklaşımdan sonuç odaklı bir yaklaşıma dönüşen yeni kamu yönetimi anlayışının hedeflediği başarılı yönetim yolunda yöneticiler için önemli bir araç konumundadır.Kalkınma ajansları kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek yoluyla ulusal kalkınma planı ve programları doğrultusunda bölgesel gelişmeyi hızlandırmak amacıyla kurulmuştur. Ajansların kuruluş misyonlarını, vizyonlarını, amaç ve hedeflerini gerçekleştirerek bölgesel kalkınmayı sağlamaları Türkiye ekonomisi açısından önemli bir konudur. Bu nedenle ajansların amaç ve hedefleri üzerinde olumlu ve/veya olumsuz etkisi olabilecek olay ve durumların, yani risklerin, önceden belirlenerek yönetilmesi Ajansların başarı şansını artıracaktır. KRY, ajanslarda başarılı bir şekilde tasarlanarak uygulanırsa ajansların bölgesel kalkınma amaç ve hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir yönetim aracı haline gelecektir. Bu nedenle KRY'nin ajanslarda etkin bir şekilde uygulanması ve ajans yönetimlerine yol gösterecek akademik çalışmalar yapılması önem taşımaktadır.Tezin dördüncü bölümünde COSO Kurumsal Risk Yönetimi modeli esas alınarak KRY'nin teorik yapısı bir kalkınma ajansında uygulanmıştır. Ancak ajans yönetimi, ajans isminin tezde yer almasına onay vermediği için ajansın ismi ?X Kalkınma Ajansı? olarak kodlanmıştır. Ajanstaki KRY tasarımı ve uygulaması ile KRY'nin özelde kalkınma ajanslarında genelde ise kamu kurumlarında yönetimin bir fonksiyonu olarak nasıl uygulanabileceği sınanmıştır. Ajansların ve kamu kurumlarının KRY'nin tasarlanmasında ve uygulanmasında karşılaşabilecekleri potansiyel sorunların belirlenmesi ve bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Anahtar Sözcükler1.Risk2.Risk Yönetimi3.Kurumsal Risk Yönetimi4.COSO KRY Modeli5.Kalkınma Ajansı
Özet (Çeviri)
Every institution faces various risks en route to realizing its aims and objectives. The main purpose of ERM is to determine and evaluate the events that may face in the future and to ensure the management of such events in accord to the aims and objectives of the institution. Predicting an event, determining the counter measures, reducing its potential negative effects and maximising the positive effects and opportunities are the successes of institution management. ERM is an important management function for institutions and administrators to achieve such success. In this context, Enterprise Risk Management is an important tool for administrators en route to successful public administration, which has transformed from norm and process based approaches to result-based approach.Regional Development Agencies are organized for the purpose of accelerating regional development, ensuring sustainability in accordance with the National Development Plan and Programmes through enhancing the cooperation amongst public sector, private sector and non­governmental organizations, ensuring the efficient and appropriate utilization of resources and stimulating local potential. For Turkish economy, the success of RDA's for realization of missions, visions goals and objectives is very important. Therefore, predetermination and management of events and cases that may have positive or negative influence over RDA's goals and objectives, which means risks, will increase the probability of success of the RDA's. If ERM can be planned and applied in RDA's in an effective way, it will become an important management tool for achieving Agencies' regional development goals and objectives. Hence, academic studies which provide the efficient application of ERM and guidance to RDA's have a strong importance.In the fourth section of the thesis, the theoretical structure of ERM is implemented on a development agency based on the COSO Enterprise Risk Management model. However, the agency refused to allow the agency's name to take part in the thesis , the name of agency coded as“X development agency ”. With the design and implementation of ERM on agency, it is tested how ERM can be applied as a function of management in particular in development agencies generally public institutions. Determination of the potential problems can be faced by agencies and public institutions on the design and implementation and develop possible solutions to overcome these problems are aimed.Key Words1.Risk2.Risk Management3.Enterprise Risk Management4.COSO ERM Model5.Development Agency