Donuk omuz tedavisinde enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonunun etkinliği
Effects of instrument-assisted soft tissue mobilization in the treatment of frozen shoulder
- Tez No: 625094
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamızın amacı; donuk omuz tedavisinde Enstruman Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonunun ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmamız, İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Laboratuvarına yönlendirilen evre II“Donuk Omuz”tanısı almış, çalışmaya katılmaya gönüllü, semptomları 3 aydan uzun süren, 30-65 yaş aralığında 35 hasta dahil edilerek yapıldı. Hastalar 2 gruba ayrıldı ve birinci gruba klasik fizyoterapi, ikinci gruba ise klasik fizyoterapiye ek olarak Enstrüman Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonu 6 hafta (12 seans) uygulandı. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası ile, Eklem Hareket Açıklığının Değerlendirilmesi (EHA) gonyometre ile, fonksiyon Kol-Omuz-El Sorunları Anketi (DASH) ve Modifiye Constant Omuz Skoru ile, genel sağlık durumu ve yaşam kalitesi SF-36 Sağlık Denetimi ile değerlendirildi. Değerlendirme tedavi programı öncesinde, tedaviden 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra (tedavi sonunda) yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; was to determine the effects of İnstrument-Assisted Soft Tissue Mobilization in combination with traditional physiotherapy used in frozen shoulder treatment on pain, Range of Motion (ROM), function and quality of life status. The study was conducted with stage II diagnosed of“Frozen Shoulder”, duration of complaint of more than three months, 35 patients between 30 and 65 ages, who were referred to İstanbul Aydın University Faculty of Health Sciences Department of Physiotherapy and Rehabilitation Laboratory. The patients were divided into two groups and the first group received classical physiotherapy and the second group received Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization for 6 weeks (12 sessions). Pain severity was assessed by Visual Analogue Scale, Joint Range of Motion (EHA) with goniometer, Function Arm-Shoulder-Hand Problems Questionnaire (DASH) and Modified Constant Shoulder Score and quality of life was assessed by SF-36 Health Inspection. The evaluation was performed before the treatment program, at the end of the 3rd week and at the end of the 6th week.