Impact of audit committee characteristics on audit quality in the Jordanian industrial companies listed on Amman Stock Exchange
Amman Borsası'na katılan Ürdünlü sanayi şirketlerinde denetim komitesi özelliklerinin denetim kalitesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 776793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanayi şirketlerinin yönetim kurullarında yer alan denetim komiteleri, bu şirketlerin denetim verimliliğindeki önemli ve aktif rolleri nedeniyle yönetim kurullarının güvendiği en önemli komiteler arasında yer almakta olup, bu çalışmanın amacı, özelliklerin etkisini belirlemektir. Ürdün sanayi şirketlerinde denetim kalitesine ilişkin denetim komitesinin (bağımsızlığı, deneyimi, denetim komitesi üye sayısı, toplantıları ve denetim komitesinin farkındalığı) çalışmanın hedeflerine ulaşmak için araştırma anketi bir çalışma aracı olarak kullanmıştır. Verilere göre denetim komitelerinin özelliklerini ölçen ve denetimin kalitesi olan bağımlı değişkenle korelasyonu ölçülen bağımsız değişkenlerin boyutlarının incelenmesi, çalışmanın örneklemine sanayi sektöründeki (55) firma dahil edilmiştir. Ürdün'de Amman Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören, bu şirketlerdeki çalışan sayısının (160) üyeye ulaştığı ve koşulları yerine getiren alan Araştırmamızın istihdam düzeyi ve örneklem hacmi açısından Sekaran'da (2006), toplanan verileri analiz etmek için çalışma örneklemine (113) anket dağıtılmış, kullanılan istatistiksel analiz yoluyla sonuçlar olumlu çıkmıştır. Denetim komitesinin özelliklerinin denetim kalitesi üzerindeki etkisi ve denetim kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu için, çalışma Ürdünlü sanayi şirketlerinin üst yönetiminin denetim üyelerinin seçiminde bu özelliklerin mevcudiyetine daha fazla dikkat etmesini ve bu özelliklerin mevcudiyetine odaklanmasını tavsiye etti. şeffaflık, güven, güvenilirlik ile karakterize edilen yüksek kaliteli raporlar yayınlamak için kendilerine olan güveni artırmak için denetim mesleğindeki güncellemelerle niteliklerini ve deneyimlerini artırmak için yeteneklerini geliştirmeye çalışırlar.
Özet (Çeviri)
The audit committees in the administrative boards of industrial companies are among the most important committees that administrative boards rely on for their importance and active role in the audit efficiency of those companies. Therefore, the goal of this study is to identify the influence of the features of the audit committee (independence, experience, number of audit committee members, meetings, and awareness of audit committee) on audit quality in the Jordanian industrial companies. The study used the survey as a study tool to assess the relationship among the study's constructs. the study sample included (55) listed companies on the Amman Stock Exchange from the industrial field in Jordan. The number of employees in those companies reached (160) members who fulfilled the conditions of our research in terms of employment level and the sample size according to Sekaran (2006). The results showed a positive impact of the characteristics of the audit committee on audit quality. Besides, the study recommended that the senior management of Jordanian industrial companies pay more attention and focus on the availability of these characteristics in selecting members of the audit committee, and work on developing their capabilities to increase their qualifications and experience with updates in the audit profession to contribute towards high-quality reports featured by transparency, trust, reliability.