Fransa'nın nükleer gücü ve uluslararası politikaya etkileri
France's nuclear power status and its effects on international politics
- Tez No: 625162
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, askeri ve ekonomik olarak Fransa'nın nükleer güç durumunun ülkenin gelişmesinde ve uluslararası politikada ne ölçüde etkili olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türkçe literatürde Fransa ve nükleer güç konusundaki çalışmaların sınırlı olması bakımından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, Fransa'nın nükleer silah kapasitesi ve nükleer enerji üretiminin gelişimini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Fransa modeli, gelişmekte olan ve enerji bakımından dışa bağımlı olan ülkeler açısından ideal bir örnektir. Bununla birlikte, stratejik bir ham madde olan uranyumun temini konusunda, rezervlere sahip ülkeler ile karşılıklı kazanca dayalı bir işbirliğinin geliştirilmesi, gözetilmesi mühim bir husus olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmada, ikincil kaynaklardan yararlanılmış ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve OECD Nükleer Enerji Ajansı gibi uluslararası örgütlerin hazırladıkları raporlar analiz edilerek sayısal veriler ile desteklenmiştir. Nihai olarak tez, politik, askeri ve ekonomik açıdan Fransa'nın büyük bir güç olarak varlığını sürdürmesinde nükleer teknolojideki ilerlemesinin kayda değer bir rolü olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze to what extent the nuclear power status of France is effect in international politics and in the development. This study is important that the studies on France and nuclear power in Turkish literature are fairly limited. It is comprehensively discussesed the development of this country's nuclear weapon capacity and nuclear power generation. The French model is an ideal example for developing and energy-dependent countries. However, as regards the supply of uranium which is a strategic raw material, the mutual gain-based cooperation with countries with reserves emerges as an important issue. In the study, secondary sources were used. Also, the reports prepared by international organizations such as the International Atomic Energy Agency and OECD Nuclear Energy Agency were analyzed. Finally, the thesis argues that the advancement in nuclear technology has a remarkable role in France's existence as a major power in political, military and economic.