Aile şirketlerinde kurumsallaşma: Kırklareli ili aile şirketleri üzerine bir araştırma
Institutionalization in family companies: A research on family companies in Kırklareli
- Tez No: 625179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ORALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Kırklareli Sanayi Odası'na kayıtlı aile işletmelerinin yıllık cirosu, mülkiyetçi türü ya da mülkiyetçi sayısı, yasal statüsü, çalışan sayısı ve faaliyet süreleri gibi kurumsallaşma düzeyi ölçütleri ile ilişkisine bakılmıştır. Kurumsallaşma düzeyi ölçeğinin her boyutuyla işletmenin yıllık cirosu ve mülkiyetçi türü bir başka ifadeyle mülkiyetçi sayısı, yasal statüsü, çalışan sayısı ve faaliyet süreleri ilişkilendirilerek hipotezler oluşturulmuştur. Bu oluşturulan hipotezleri test etmek için de Kırklareli ilinde bulunan aile işletmeleri ele alınmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi, soru sorma tekniği tercih edilmiştir. 600 işletmenin bulunduğu evrende, toplamda 140 işletmeye araştırma yapılmasına karar verilmiştir. İçlerinde geçersiz olan 12 anket çalışma kapsamının dışında tutulmuştur. Dolayısıyla geçerli anket sayısı 128'dir. Kullanılan verilerin yorumu, SPSS 24.0 Paket istatistik analizi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, betimsel karşılaştırmalı analizler ve güvenirlilik analizlerinin yanı sıra, kullanılan ölçeğe Keşfedici Faktör Analizi yapılmış ve değerler yorumlanmıştır. Ayrıca tek yönlü varyans analizi testi kurgulanıp sonuçlarına göre, kurumsallaşma düzeyi ölçeğine katılım artıkça işletmenin yıllık cirosu, işletmenin mülkiyetçi türü değişmekte bir başka değişle mülkiyetçi sayısı, faaliyet süresi, çalışan sayısı ve işletmenin yıllık mali bilançosu artmaktadır ve yasal statüleri değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between institutionalization level criteria such as annual turnover, type of ownership or number of owners, legal status, number of employees and duration of activity of family enterprises registered in Kırklareli Chamber of Industry were examined. Hypothesis has been formed by correlating the annual turnover of the enterprise and the type of ownership, in other words, the number of owners, legal status, number of employees and duration of the activity. In order to test these hypotheses, the family businesses in Kırklareli province were discussed. One of the quantitative research methods, questionnaire method and questioning technique were preferred. In the universe of 600 enterprises, it was decided to conduct research on a total of 140 enterprises. 12 questionnaires, which were invalid, were excluded from this study. Therefore, the number of valid surveys was determined as 128. In this research, the data were analyzed through SPSS 24.0 Package Program. In addition to the descriptive comparative analyzes and reliability analyzes, exploratory factor analysis was performed on the scale used and the values were interpreted. One-way ANOVA test was also used. According to the results of the analysis, the annual turnover of the enterprise, the type of ownership of the enterprise changes, the number of owners, the duration of the activity, the number of employees and the yearly financial balance of the enterprise increases and their legal status changes.