Yenidoğan ünitesinde sarılık nedeniyle yatırılan bebeklerde etiyoloji, tedavi, klinik ve laboratuvar özelliklerinin incelenmesi.
Analysis of etiological, treatment, clinical and laboratory characteristics of the newborns with jaundice in neonatal unit.
- Tez No: 225889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2004-2007 yılları arasında hiperbilirübinemi nedeni ile yenidoğan servisimizde takip ettiğimiz 194 bebeğin hastane kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan bebeklerin 110'u erkek (% 56,7), 84'ü kız (%43,3) idi. Bebeklerin 81'i (%41,8) normal spontan vajinal yolla, 113'ü (%58.2) sezaryen ile doğmuştu. Hastaların doğum ağırlıkları 2240 gr ile 4800 gr (ortalama 3191,24±439,06) arasında değişmekteydi. Bebeklerin 75'inde (%38.7) sarılık nedeni bulunamadı. ABO uyuşmazlığı 70 (%36) hastada, Rh uyuşmazlığı 18 hastada (%9.3) tek başına, 3 hastada (%1.5) ise ABO uyuşmazlığı ile birlikteydi. Hastaneye başvuruda ortalama TSB değerleri 20.4±5.6 mg/dl idi. Fototerapi sonlandırıldığında ortalama TSB değerleri 10.6±2.2; Rebound TSB değerleri ise 9.7±1.78 idi. 11 bebekte rebound sonrası tekrar fototerapi başlanmıştı. Hastaların 20'sinde (%10.3) akut bilirübin ensefalopatisi (ABE) bulguları gözlenmişti. Bunların 2'sinde ABO uyuşmazlığı, 4'ünde Rh uyuşmazlığı, 6'sında non-hemolitik sarılık vardı. 8 hastada herhangi bir neden bulunamamıştı. Akut bilirübin ensefalopati bulguları gözlenen hastaların 3'ünde TSB değerleri 17-20 mg/dl arasında, 8'ınde 20-25 mg/dl arasında, 6'sında 25-30 mg/dl arasında, 3'ünde ise 30mg/dl üzerinde idi. En sık görülen akut bilirübin ensefalopati bulgusu bebeğin başını arkaya atmasıydı ve TSB düzeylerinden bağımsız olarak gözlenmişti. Hekim, bebeği kucağına aldığı zaman bu bulguyu gözlemlemesi daha kolay olmaktadır. Bebeklerin 138'ine (%71.2) konvansiyonel, 25'ine (%12.8) çift fototerapi uygulanmıştı. Ortalama fototerapi süresi 73.8±26.5 saat idi. 28 (%14.5) bebeğe ise kan değişimi uygulanmıştı. Kan değişimi uygulanan hastaların 7'sinde komplikasyon gelişmişti. En sık görülen komplikasyon enfeksiyondu. Sonuç olarak, hiperbilirübinemi hâla önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bilirübin değerlerinden bağımsız olarak ABE bulgularının geliştiği görülmektedir. Riskli bebeklerin önceden tespiti, uygun ve erken tedavi bir an önce başlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The records of 194 babies followed up due to hyperbilirubinemia in our neonatal unit between 2004-2007 have been retrospectively investigated. Of these babies included in the study, 110 (56.7%) were male and 84 (43.3%) were female. Eightyone (41.8%) of the babies were delivered by normal spontaneous vaginal delivery and 113 (58.2%) by cesarean section. The birth weights of the patients ranged between 2240-4800 gr (mean 3191,24±439,06gr). The cause for jaundice was not determined in 75 (38.7%) neonates. In 70 (36%) of the patients there was ABO incompatibility alone; Rh incompatibility was present in 18 (9.3%) alone, and in 3 (1.5%) together with ABO incompatibility. At hospital application the mean total serum bilirubin level was 20.4±5.6 mg/dl. At the end of phototherapy, the mean TSB was 10.6±2.2 mg/dl; the mean rebound TSB value was 9.7±1.78 mg/dl. Phototherapy was repeated in 11 babies after rebound. Acute bilirubin encephalopathy (ABE) findings were observed in 20 (%10.3) newborns. Of those, 2 had ABO incompatibility, 4 had Rh incompatibility, 6 had non-hemolytic jaundice. In 8 patients there was no cause. Of the patients in whom ABE findings were observed, TSB values were between 17-20 mg/dl in 3, 20-25 mg/dl in 8, 25-30 mg/dl in 6, and above 30mg/dl in 3. The most common ABE finding observed was rolling the head backward, and this was seen independent of the TSB level. Observation of this finding was obvious when the physician embraced the baby. In 138 (%71.2) of the babies conventional phototherapy, and in 25 (%12.8) double phototherapy were applied. The mean phototherapy period was 73.8±26.5 hours. Exchange transfusion was applied to 28 (%14.5) babies. Complications developed in 7 of the patients for whom exchange transfusion had been carried out. The most commonly seen complication was infection. As a conclusion, hyperbilirubinemia still remains as an important problem. Acute bilirubin encephalopathy findings seem to emerge independent of bilirubin levels. Babies at risk should be determined, and appropriate and early treatment should be started at once.