İklim değişikliğinden kaynaklı çevresel sorunların Adana tarımı üzerindeki risk analizi
Risk evaluation of environmental problems related climate change on Adana agricultural
- Tez No: 625251
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada risk matris analizi baz alınarak iklim değişikliği ile değişen hava parametreleri ile meydana gelen çevre sorunlarının Adana tarımına olan risk analizi yapılmıştır. Risk matrisi adımları aşama aşama uygulanarak bir risk matrisi tablosu ortaya çıkarılmıştır ve yorumlanmıştır. İklim değişkenlerinin belirlenmesi ve risklerinin kestirilmesi çalışmanın çekirdeğini oluşturmaktadır. İklim değişikliği değişkenliği güven düzeyi; IPPC 5. Değerlendirme Raporu (IPCC, 2013) ve Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden temin edilen 1970-2017 yılları arasındaki verilerin gözden geçirilmesiyle; projeksiyon ve tahminlere duyulan güven düzeyi ise bölgesel anlamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yürütülen projeksiyon çalışmaların gözden geçirilmesi ile küresel anlamda ise IPCC 5. Değerlendirme Raporu (IPCC, 2013) gözden geçirilmesi ile elde edilmiştir. Risk matrisinde bulunan tüm hücreler Adana ili bölgesinin tarım bağlamında kilit faktörler üzerindeki etkiyi belirtmiştir. Belirtilen iklim değişikliği değişkenlerinin etkisi“yüksek”ile“düşük”arasında değişmektedir. Matristeki 13 (%34) hücre“yüksek”etki, 22 (%58) hücre“orta”etki olarak kaydedilirken 3 (% 7,9) hücre Adana ili tarım sektörü üzerindeki kilit faktör öğeleri üzerinde“düşük”etki kaydetmiştir. Bu sonuçlar iklim değişikliği etkenlerinin Adana ili tarımı üzerinde olumsuz etkileri olacağını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the risk analysis of Adana agricultural productivity, which is caused by the weather parameters and environmental problems changing as a result of climate change, was carried out by the risk matrix method. The risk matrix table has been created and interpreted by applying the risk matrix steps. Identifying climate variables and estimating their risks are the core of the study. Climate change variability confidence level was obtained by reviewing the data obtained from IPPC 5th Evaluation Report (IPCC, 2013) and Meteorology 6th Regional Directorate. The level of trust in projections and forecasts was obtained by reviewing the projection studies carried out by the General Directorate of Meteorology and by reviewing the IPCC 5th Evaluation Report (IPCC, 2013). All cells in the risk matrix indicated the effect of the Adana province on key factors in the context of agriculture. The impact of the specified climate change variables varies between“high”and“low”. While 13 (34%) cells in the matrix were recorded as“high”effect, 22 (56%) cells as“medium”effect, 3 (7,9%) cells had a“low”effect on the key factor items in the agricultural sector of Adana. These results revealed that climate change factors will have negative effects on Adana agriculture.