Ankara ve çevresinde Türklere yönelik dini faaliyetler
Religious activities towards Turks in Ankara and in its environment
  1. Tez No: 62535
  2. Yazar: YAŞAR BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ANKARA VE ÇEVRESİNDE TÜRKLERE YÖNELİK DİNİ FAALİYETLER (Yüksek Lisans Tezi) (90+9) Tez Danışmanı: Prof. Dr. Abdurrahman KÜÇÜK ÖZET Tez; giriş ve üç bölümden oluşmuştur. Birinci Bölüm; Ankara ve çevresinde bulunan misyoner karakterli doğrudan dini nitelikli kuruluş ve hareketler Hıristiyan ve Yahudi kökenli dini kuruluş ve hareketler Bahailik, Yehova Şahitleri Dolaylı dini kuruluş ve hareketler olan Mason Menşeili Kuruluş ve Hareketler, Ruh Madde Dernekleri, Astroloji ve Medyumlar, Sağlık Spor Dernekleri ve Kültür Eğitim Dernekleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Misyoner Karakterli Doğrudan Dini Nitelikli Kuruluşların Basın- Yayın, Kitap ve Broşürleri, Gazete ve Dergileri, TV, Video Kasetleri, Yüzyüze Görüşme Yolu ile Yaptıkları Faaliyetleri, Eğitim-Öğretim ve Sosyal Yardım Faaliyetleri ile Dolaylı Dini Nitelikli Kuruluşların Basın- Yayın Toplantı Konferans ve Seminer Faaliyetleri Tabiatı Koruma Derneği ve Bilgi Edindirme Faaliyetleri (Güzel Konuşma ve Davranışları Geliştirme Kursları) ile ilgili bilgiler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise misyonerlik faaliyetlerine karşı Devletin ve bazı sivil kuruluşların üzerine düşen ve yapması gereken görevlerle alınması gereken tedbirler neler olmalıdır? Bunlar vurgulanmıştır. 91
Özet (Çeviri)
“RELIGIOUS ACTIVITIES TOWARDS TURKS IN ANKARA AND IN ITS ENVmONMENT”(Master Thesis) (90+9) Adviser of the Thesis: Prof. Dr. Abdurrahman KÜÇÜK ABSTRACT This thesis contains an introduction and three sections. The first section is about the organizations and movements having the nature of being a missionary act in Ankara and in its environment. These activities are performed as a direct religious activity (in form of activities of Christian and Jewish rooted religious organizations and their movements) in character. Brief information is provided about Bahailik, Yehova Witnesses. The Masonic Organization and Movements, Sprit and Material Associtainos, Astrology and mediums, Health and Sport Associations, Cultural Education Associations which are all indirect religious organization and movements are also explained. In the second section, the press-publication, books and booklets, newspapers and journals, TV, video cassette, face to face activities entered into, training-education and social assistance activities of organizations having characteristics that are directly religious and missionary in nature are also explained along with explanations about the press-publications, meetings, conference and seminar activities, association for protection of nature and information provision activities (Speaking Good and Developing Behavior Course) of organizations having the nature of being indirectly religious. In the section about conclusiouns, the duties expected of State and certain civil organizations against the missionary activities and the duties that has to be performed by them are looked into along with indication of measures that has to be taken. 92