Kesirli bir epidemiyolojik modelin bilgisayar virüsleri içinatangana-baleanu operatörü ile analizi
Of a fractional epidemiological model for computer viruses analysis with atangana-baleanu opetator
  1. Tez No: 625350
  2. Yazar: CANSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde bilgisayar virüsleri için kesirli bir epidemiyolojik model Atangana- Baleanu operatörüne genişletilecektir. Daha sonra Atangana Baleanu operatörüne genişletilen bu modelin sabit nokta teoremi yardımıyla varlık çözümü yapılacak Picard-Lindelöf dönüşümü kullanılarak hangi şartlar altında tek çözümlerinin olduğu incelenecektir. Modelin Hyers-Ulam'a göre kararlılığına bakıldıktan sonra Atangana- Owolabi nümerik yaklaşımı kullanılarak simülasyonları yapılacak ve son olarak elde edilen simülasyonlar karşılaştırılarak sonuçlar yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a fractional epidemiological model for computer viruses will be extended to the Atangana-Baleanu operator. Later, this model, which was expanded to the Atangana Baleanu operator, will be examined under which conditions they have only one solution using the Picard-Lindelöf transformation with the help of fixed point theorem. After looking at the stability of the model according to Hyers-Ulam, simulations will be made using the Atangana-Owolabi numerical approach and the results will be written by comparing the final simulations.