A political approach to transitional justice: Truthseeking mechanisms in South Africa and Guatemala
Geçiş dönemi adaletine siyasal yaklaşım: Güney Afrika ve Guatemala'da hakikat arayış mekanizmaları
  1. Tez No: 625349
  2. Yazar: DAMLA KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir uygulama olarak geçiş dönemi adaleti, 1990'lı yıllarda sistematik ve yaygın insan hakları ihlallerine cevap olarak ortaya çıkmıştır. Geçiş adaleti, hakikat komisyonları, cezai kovuşturmalar ve tazminatlar gibi kendine özgü mekanizmalarıyla geçmişle yüzleşmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, başlangıçta geçiş dönemi adaleti uygulamaları üzerine geliştirilen literatüre ve ayrıca iki vakaya odaklanmaktadır. Bu çalışmanın bakış açısına göre, geçiş dönemi adaleti hakkındaki literatüre hukuki bir yaklaşım egemen olmuştur ve bu sebeple geçiş dönemi adaleti sürecinin siyasi bir olgu olarak değerlendirilmesi eksik veya en iyi ihtimalle yetersizdir. Bir yandan, geçiş dönemi adaletinin özgün yasal mekanizmalarının uygulanması, demokrasi ve uzlaşma amacında intikam tuzağına düşmekten kaçınmak için çok önemlidir. Öte yandan, eldeki sorunların politik yönünü ihmal eden hukuki yaklaşımın egemenliğinin bir sonucu olarak istenen hedeflere ulaşılmasındaki en büyük engeldir. Geçiş dönemi adaleti hukukilik ve siyasallık arasında bir çelişki içerisindedir. Bu tez geçiş dönemi adaletine içkin olan siyasal hukuki çelişkisinin katılım ile aşılabileceğini göstermeye çalışacaktır. Bu çalışma, Güney Afrika ve Guatemala'da hakikat arayışı mekanizmalarının kuruluş süreçlerini katılım sorunu etrafında incelemektedir. Bu tez Carl Schmitt'in olağanüstü hal kavramsallaştırmasına referansla geçiş dönemi adaleti mekanizmalarının kuruluş aşamalarının önemini göstermeye çalışacaktır. Geçiş dönemi adaleti üzerine mevcut literatürün ve iki vaka çalışmasının derinlemesine incelenmesinden sonra, bu çalışma katılım kavramsallaştırılmasını Hannah Arendt'in kamusallık ve çoğulluk kavramlarına başvurularak literatüre katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transitional justice aims to confront violent past, systematic and widespread human rights violations through its unique mechanisms. This thesis initially focuses on the literature developed on transitional justice practices and truthseeking mechanisms with a specific look at two cases. The literature has been dominated by a legalist approach, and due to it overwhelm, the evaluation of transitional justice process as a political phenomenon is inadequate. Although the application of its unique legal mechanisms is critical to bring democracy and reconciliation and to avoid a falling back to the trap of revenge, the sole reliance on the legal measures neglects the political aspects of the problems at hand, is the major obstacle in reaching the desired objectives. Thus, transitional justice is in between the legal and the political; this paradoxical aspect of transitional leads problems in its implementation. The conflicting parties cannot have any possibility to constitute their politically active agencies, and they just can attend transitional justice process. To increase participation in transitional justice process could solve this fundamental paradox. This study analyses the establishment processes of truth-seeking mechanisms in South Africa and Guatemala around the participation problem. With references to Carl Schmitt's conceptualization of state of exception, this study tries to show the significance of the establishment moments of the transitional justice. After an in-depth analysis of the existing literature on transitional justice and two case studies, this study tries to contribute to the literature to increase participation by applying Hannah Arendt's concepts of plurality and publicity.