Oğuz Ergeç koleksiyonu mecmuası (inceleme-200b-250a transkripsiyonlu metin-tıpkıbasım)
Corpus of Oğuz Ergeç collection (research - fol.200b-250a transcribed text - facsimile edition)
- Tez No: 625351
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAHYA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Çalışmamızın konusu elde edilen bilgiler doğrultusunda 18. yy. sonları ile 19. yy. başlarında derlendiği düşünülen ve kütüphanelerde yer almayıp Oğuz ERGEÇ'in özel koleksiyonunun arasında bulunan bir mecmuadır. Bu çalışmada konumuz olan mecmuanın 200b-250a varakları arasında Türkçe şiirler çalışılmış, şiirler transkribe edilmiş ve incelenmiştir. Çalışılan kısımlarda terci-i bend, müseddes, muhammes, tahmis, müstezâd, kıtᶜa, rubâᶜiyyât ve müfred nazım şekliyle yazılmış şiirler bulunmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, kapsamı, önemi, yöntem ve sınırlılıkları belirtilmiş ve mecmualar hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Oğuz ERGEÇ koleksiyonu tanıtılmış, Mecmuaların sistematik tasnifi projesi (MESTAP)'ne uygun tasnif edilerek düzenlenen tablolar verilmiştir. İkinci bölümde metnin kurulmasında esas alınan hususlar konusunda bilgilendirme yapıldıktan sonra transkripsiyonlu metin yer almaktadır. Çalışma elde edilen sonuçların değerlendirilmesi, faydalanılan kaynakların ve dizinin verilmesi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of our study is a magazine contained in the private collection of Oğuz ERGEÇ and not available in libraries and believed to be compiled in late 18th Century and early 19th Century in line with the information obtained. In this study, pages between 200b-250a of the said magazine are studied, poetries are transcribed and examined. There are poetries written in the verse forms of terci-i bend, müseddes, muhammes, tahmı̇s, müstezâd, kıtᶜa, rubâᶜiyyât, müfred, arz-ı hal, questions and answers in the parts studied. Subject, scope, significance, method and limitations are specified in the introduction section of the study and general details relating to magazines are provided. In first section, poets, their poetries, prosodies and poetic replies contained in the pages subjected to this study are presented in table forms. In light of the knowledge gained from these pages, assessments are made. Information is given about the content, language and spelling characteristics of the work. In second section, transcription text of poetries contained between pages 200b-250a that we studied are provided. Study is completed by presenting assessments for the conclusion obtained from the study and resources used.