Kamu İhale Kurumu kararlarının yargısal denetimi ve kurumun kararlarından doğan sorumluluğu
Judicial review of Public Procurement Authority decisions and liability arising from it's decisions
  1. Tez No: 941516
  2. Yazar: AYŞEN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında; hassas sektörlerin düzenlenip denetlenmesi, teknik uyuşmazlıkların süratle ve uzman kişi ve kurullar aracılığıyla çözülmesi amaçlarıyla kurulan düzenleyici denetleyici kurumların genel özellikleri incelenmiş; ülkemizdeki düzenleyici ve denetleyici kurumlardan biri olan Kamu İhale Kurumunun idare teşkilatı içerisindeki yeri ortaya konulmuş, Kurumun kuruluş, yetki ve görevleri ile vermiş olduğu karar türleri incelenmiştir. İdarenin sorumluluğunun esasları ve koşulları idare hukukunun genel ilke ve esasları çerçevesinde irdelenerek, Kurum kararlarının yargısal denetimi, Kamu İhale Kurulu kararları nedeniyle uğranılan zararların tazmini, Kurumun kişilerin zararlarından sorumlu tutulup tutulmayacağı konuları ele alınmıştır. Tez çalışması kapsamında Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararları ele alınarak uygulamada ortaya çıkan ihtilaflar incelenmiştir. Sorumluluğun yargı mercileri tarafından değerlendirilmesi temel kararlar üzerinden ele alınmıştır. Kamu İhale Kurumunun Anayasa'nın 125. maddesi çerçevesinde sorumluluğu bulunduğu ve Kamu İhale Kurulu kararlarındaki hukuka aykırı değerlendirmelerin Kurumun sorumluluğuna yol açacağı tespit edilmiştir. Sorumluluğun kapsamı ve mahiyeti ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the general characteristics of regulatory and supervisory authorities, which are established to regulate and supervise sensitive sectors and resolve technical disputes swiftly through expert individuals and boards. The position of the Public Procurement Authority (PPA) — one of the regulatory and supervisory institutions in Türkiye — within the administrative organization has been explored. The establishment, powers, and duties of the Authority and the types of decisions it renders have been analyzed. The principles and conditions of administrative liability have been discussed within the framework of general principles of administrative law. The judicial review of the Authority's decisions, the compensation for damages arising from the decisions of the Public Procurement Board, and whether the Authority can be held liable for such damages have also been addressed. Within the scope of the thesis, disputes arising in practice have been analyzed through the decisions of the Council of State and the Constitutional Court. The evaluation of liability by judicial bodies has been considered through landmark decisions. It has been determined that the Public Procurement Authority bears liability under Article 125 of the Constitution and that unlawful assessments in the decisions of the Public Procurement Board may lead to the Authority's liability. The scope and nature of such liability have been sought to be clarified.