Kamu kurum arşivlerinde çalışan personelin iş tatmini
Job satisfaction of archival staff working at the public archives
- Tez No: 73672
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Archive, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
11 ÖZET Toplumun gereksinimleri doğrultusunda gelişen örgütlerin karmaşık bir yapıya dönüşmesi, insan faktöründen kaynaklanan sorunların artmasını ve sorunların incelenmesi gereğini beraberinde getirmiştir. Çalışanlar yaklaşık 8 saatlik bir zaman dilimini iş yerlerlerinde geçirmektedirler. Bu nedenle bireyin işiyle ilgili olumlu/olumsuz düşüncelerin işin daha nitelikli, verimli olmasında oldukça etkilidir. Türkiyede'de kamu kurum arşivlerinin örgütlenmesi konusundaki yetersizlikler bu birimlerin etkin ve yeterli statüye sahip olmamalarına neden olmaktadır. Ayrıca bu birimlerde istihdam edilen personelin niteliği ve mesleki formasyon özelliğinin yeteri kadar dikkate alınmadığı görülmektedir. Araştırmamızda kamu kurum arşivlerinde çalışan personelin kişisel özelliklerinin ve mesleki formasyona sahip olmamalarının iş tatmini konusundaki değerlendirmelerini ne yönde etkilediği saptanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda hipotezimiz;“Ülkemizde kamu kurum ve kuruluş arşivlerinde görev yapan personelin iş tatminine ilişkin beklentileri; bir meslek mensubunun iş tatminine yönelik öncelikli olarak düşünebilecek olan ”yapılan işin önemine inanma“, ”yapılan işi yapılmaya değer bulma“, ”işin bilgi ve becerilere uygunluğu“,bireysel özellikler ve iş güvenliği kriterleri dışındaki konularda ağırlık kazanmaktadır. Bu konular; çalışma koşulları (fiziksel olarak), ücret, takdir edilme, yükselme olanağı, yönetici ve arkadaşlardan işle ilgiliIll bilgi alabilme, grup ve bireysel çalışmalar, kurumun sunduğu sosyal imkanlar (kreş, kamp, tüketim kooperatifi, lojman vb.),yetki ve sorumluluk dağılımı, kararlara katılım”şeklindedir. Bunun nedenleri de büyük ölçüde kamu kurum ve kuruluş arşivlerinde görev yapan personelin arşivcilik konusunda yeterli eğitim almamış olmalarında aranabilir. Araştırmamızda 7 kamu kurum arşivinde (Emekli Sandığı Arşivi, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı genel Evrak ve Şube Müdürlüğü, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Genel Evrak ve Şube Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Dairesi Başkanlığı Arşivi, DPT Genel Evrak ve Şube Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Genel Evrak ve Şube Müdürlüğü, Hacettepe Hastanesi Tıbbi Dokümantasyon ve Arşivi) çalışan 234 personelden 197'sine anket uygulanmıştır. Araştırmamız sonucunda kamu kurum arşivlerinde hizmet veren personelin iş tatminini bireysel özelliklerin (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, konum, kamu hizmetinde geçen süres vb.), işini kaybetme korkusu, işin önemine inanma ve yapılan işin bilgi ve becerilere uygunluğu, işin yapılmaya değer görülmesi gibi faktörlerin etkilemediği, buna karşın ücret, takdir edilme, yönetici ve arkadaştan bilgi alabilme, yetki-sorumluluk dengesi, yükselme olanağı, kurumun sunduğu sosyal imkanların etkilediği belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY As the structure of organizations which developed in the direction of the needs of the society has become more complicated, the problems stemming from human factor increased and there arose a need o investigate these problems. Employees spend a period of eight hours at their workplaces. Therefore, the personel considentions of employees abaout their jobs becomes an important issue to be looked into. Inadequate organization of the State's archival units in Turkey is a by-product of their ineffective status in the institutions to which they are attached. Further more, it seems that the qualifications and professional formation of the personnel employed in these units are not adequately taken into account. This study aims at establishing how the personal qualifications and lack of professional formation of the staff employed in the public archival institutions affect their assessment of job satisfaction. In the light of this, our hypothesis is as follows: In our country, the expectations of staff working in public institutions and organization archives in relation to job satisfaction in the out of the criteria which consist of“belief in the significance of the work done”,“finding the work done worth doing”,“appropriateness of the work to the knowledge and skills”, individual properties and work safety. These criterias are (physical) working conditions, wages, appreciation, possibility of promotion, the facility of obtaining information about work from administrator and colleageus, group work and individual work, social facilities provided by the institution (such as nursery, camp, consumption cooperation, etc.), distribution of authority and responsibility and participation in decision-making.It can be looked for the reasons of that situation in the staff working in public institutions and organizations archives have not taken enough education of archives studies. In our study 197 out of 234 members of staff in seven public institution archives, were surveyed the institutions are Turkish Republic Prime Ministry Undersecretariat of Treasury, General Documents and Branch Directorate; Turkish Republic Prime Ministry, Undersecretariat of Foreign Trade, General Documents and Branch Directorate; Foundations General Directorate Culture and Registration Office Directorate Archives; State Planning Institution General Documents and Branch Directorate; Ministry of Agriculture General Documents and Branch Directorate, Hacettepe Hospital Medical Documentation Center and Archives ). As a result of our study, it was established that the job satisfaction of personnel working in public institution archives was affected not by factors like individual properties (gender, age, marital status, education level, status, seniority in public work etc.) fear of losing one's job, belief in the significance of the work, the worth doing, but by wage, appreciation, the opportunity of obtaining information from administrator and colleagues, authority- responsibility balance, opportunity of promotion and the facilities provided by the institutions.