Tip 2 diyabetes mellitus ile serum fibrinojen düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between type 2 diabetes mellitus and serum fibrinogen levels
  1. Tez No: 625554
  2. Yazar: EREN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetes mellitus (DM)'un plazma fibrinojen düzeylerine etkisini değerlendirmek. Materyal ve Metod: Çalışma grubumuz 1998-1999 yılları arasında Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları uzman polikliniğine başvuran 50 tip 2 DM hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası değerlendirmede yaş değişkeninde korelasyon analizi, fibrinojen düzeylerinde Student-T ve ANOVA test, diğer değişkenlerde ki-kare testi ile uygulanmıştır. Bulgular: Plazma fibrinojen düzeyinin yaşla pozitif korelasyon gösterdiği (p=0,005) fakat DM varlığının bu duruma etki etmediği gözlendi. Tip 2 DM varlığında ortalama plazma fibrinojen düzeyi 372,21±69,2 mg/dl, kontrol grubunda ise 336,86 ± 59,92 mg/dl olarak ölçüldü. Bu durum istatistiksel açıdan anlamlıydı (p=0,005). Sonuç: Plazma fibrinojen düzeyi yüksekliği koroner arter hastalığı (KAH) için bağımsız risk faktörüdür. Tip 2 DM'de artmış KAH riski vardır. Bu risk artışına hemostatik bozukluk olarak plazma fibrinojen düzeyi de katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract Background: To assess type 2 diabetes mellitus (DM) impact on plasma fibrinogen levels Material and Methods: Our study group consisted of 50 patients with type diabetes and 50 healthy control groups who applied to the Internal Medicine Specialist Policlinic of Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital between 1998- and 1999. Intergroup analysis was performed by age-related correlation analysis, fibrinogen levels by Student-T, ANOVA test, and other variables by chi-square test. Results: Plasma fibrinogen level correlated positively with age (p = 0,005) but DM presence did not affect this condition. Mean plasma fibrinogen level was measured as 372,21±69,2 mg/dl in type 2 DM and 336,86 ± 59,92 mg/dl in the control group. This statistical significance was significant (p=0.005). Conclusion: Elevated plasma fibrinogen level is an independent risk factor for coronary artery disease (CAD). Type 2 DM has an increased risk of CAD. Plasma fibrinogen levels also contribute to hemostatic abnormalities in this increased risk.