Kapıdağ Yarımadası alan kullanımının turizm ve rekreasyon planlama kararları üzerine etkisi
The influence of field utilization of Kapidag pPeninsula on tourism and recreation planning decisions
- Tez No: 625576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bir alana ait doğal ve kültürel varlıklar ve bunların çeşitliliği, turistlerin o bölgeyi ziyaret etmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple bölgedeki değerler, devamlı bir şekilde insanlara ziyaret etme imkânı sunan çekici bir güç ve turizm içerisinde kaynak olarak yer almaktadır. Ancak günümüzde yanlış planlama yaklaşımları sonucunda doğal ve kültürel varlıkların bozulmaları gözlenmekte ve plansız kentleşmeye maruz kalan alanlar da arazi kullanım durumlarında da değişiklik meydana gelmektedir. Balıkesir ili, Erdek ilçesi, Kapıdağ Yarımadası çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Çalışmanın yöntemi literatür taraması, gözlem, veri toplama, analiz, rekreasyon alan kullanımlarının belirlenmesi, rekreasyon alanlarında CORINE arazi örtüsü veri standartlarına uygun sınıfların belirlenmesi ve turizm ve rekreasyon ilişkisinin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler ışığında mevcut alanın turistik ve rekreasyonel kullanım potansiyellerine göre puanlar verilmiş ve yeterlilik düzeyleri belirlenmiştir. Turizm ve rekreasyon potansiyelini belirlemeye yönelik yapılan genel değerlendirme ile toplamda 81 puan üzerinden 55 puan alarak %67 oranında turizm ve rekreasyon potansiyelinin arazi örtüsü ve arazi kullanımları ile ilişkisi seviyesinde orta yeterlilikte tespit edilmiştir. Buna yönelik değerlendirmelerde 21 puan ve %38.18 ile en yüksek oranın Orman ve Yarı Doğal Alanlar olduğu, 1 puan ve %1.82 ile en düşük oranın ise Islak Alanların olduğu görülmüştür. Tarım Alanlarının ve Yapay Yüzeylerin kısmen yeterli düzeyde, Su Topluluklarının ise yetersiz düzeyde olduğu tespit edilerek gerekli çözüm önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural and cultural properties belonging to a location have an important role on how many turists visit there. That is the main reason for why the location cultural values are both sources for tourism anda re attractive forces which provide a continuous opportunity fort he people to visit. How ever, today, as a result of inaccurate planning, the deformation of natural and cultural properties is observed; besides, exposed to unplanned urbanization, the areas' utilisation circumstances have some changes. The Peninsula Kapıdağ in Erdek, in Balıkesir, constitues the main material of this study. The field of study is approached totally. The study is carried outby the way of literature scanning, observation, data collection, analyse, determining usage of recreation fields and determining the standards of CORINE land cover at recreation fields. Under the light of gained data, the available area was graded according to its touristic and recreational usage potentials and efficiency levels were determined. In overall asessment tourism and recreation degress that constitutes a %67 rate and which have 55 points in total 81 points are determined to be at medium efficiency considering the relevance between land cover and land usage. Correspondingly, ıt was determined that the highest rate belongs to Forests and Semi-Natural Land with the rate %38.18 and 21 points; however, with 1 point and a %1.82 score, the lowest rate belongs to Wet Lands. The necessary solutions were created by confirming that the farming areas and atrificial surfaces are partially at efficient level; on the contrary, water gatherings are at inefficient level.