Bulk fill kompozit rezinlerin mikrosertlik değeri ve dönüşüm derecesinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro assesment of bulk-fill composite resins in terms of conversion degree and microhardness
- Tez No: 508787
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATTAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, bulk fill kompozit rezinlerin mikrosertlik değeri ve dönüşüm derecesinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, 5 adet bulk fill kompozit rezin [Filtek Bulk Fill Posterior (FB), 3M ESPE; Tetric EvoCeram Bulk Fill (TBF), Ivoclar Vivadent; SonicFill 2 Bulk Fill (SF), Kerr Co.; SDR Bulk Fill (SDR), Dentsply ve Venus Bulk Fill (VB), Heraeus Kulzer] ile 1 adet geleneksel kompozit rezin [Filtek Ultimate (FU), 3M ESPE] kullanılmıştır. Mikrosertlik değeri ve dönüşüm derecesini belirlemek için 6 mm çapında 1, 2, 3, 4 ve 5 mm kalınlığında teflon kalıplar kullanılarak ve kompozit rezinler bu kalıplar içerisine yerleştirilerek her bir kompozit rezin materyal için 30 adet (n=6), toplamda 180 adet örnek hazırlanmıştır. Örneklerin alt ve üst yüzey mikrosertlik [Vickers sertlik (HV)] değerleri ölçülmüştür. Her bir materyalden elde edilen farklı kalınlıktaki örneklerin, alt yüzey sertlik değeri üst yüzey sertlik değerine bölünerek dönüşüm dereceleri (DC) hesaplanmıştır. DC ve HV değerleri, Kruskal Wallis testi ve Dunn Sidak düzeltmesi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (p=0,05). Üst yüzeyde tüm kalınlıklarda en yüksek ortalama üst yüzey HV değeri (116,52± 1,32 N/mm2) SF grubunda 3 mm kalınlıkta, en düşük ortalama üst yüzey HV değeri (37,78±1,59 N/mm2) SDR grubunda 5 mm kalınlıkta gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate bulk fill composite resins in terms of microhardness and conversion degree. In the study, 5 bulk fill composite resins [Filtek Bulk Fill Posterior (FB), 3M ESPE; Tetric EvoCeram Bulk Fill (TBF), Ivoclar Vivadent; SonicFill 2 Bulk Fill (SF), Kerr Co.; SDR Bulk Fill (SDR), Dentsply and Venus Bulk Fill (VB), Heraeus Kulzer] and 1 conventional composite resin [Filtek Ultimate (FU), 3M ESPE] were used. Teflon molds with a diameter of 6 mm and 1, 2, 3, 4 or 5 mm in height were prepared and composite resins were placed in these molds to prepare 30 samples (n = 6) for each composite resin in total 180 samples. Then, the bottom and top surface microhardness [Vickers hardness (HV)] values were determined. The conversion degrees (DC) were calculated by dividing the top surface to the bottom surface hardness value of the samples. DC and HV values were statistically evaluated using the Kruskal Wallis test and Dunn Sidak correction (p = 0.05).