Dual cure bulk-fıll kompozit rezinlerin farklı zaman aralıklarında nanosertlik değerlerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of nanohardness values of dual cure bulk-fill composite resins at different time intervals
- Tez No: 658383
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE BOLGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada dual cure bulk-fill kompozit rezinlerin farklı zaman aralıklarında nanosertlik değerlerinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada deney grubunda Fill-Up, HyperFIL, Cention N dual cure bulk fill kompozit rezinler ve kontrol grubunda ışıkla sertleşen bir bulk-fill kompozit rezin olan Reveal HD'nin nanosertlik değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada deney grubunda Fill-Up, HyperFIL, Cention N dual cure bulk fill kompozit rezinler ve kontrol grubunda ışıkla sertleşen bir bulk-fill kompozit rezin olan Reveal HD'nin nanosertlik değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Fill-Up, Cention N ve HyperFIL kompozit rezinlerin universal rengi Reveal HD nin ise A2 rengi kullanılmıştır. Deney grubunda kullanılacak olan dual cure bulk-fill kompozitler 2 alt gruba ayrılmıştır. 1. grup LED ışık kaynağı ile polimerize edilmiş, 2. grubun ise üretici firmaların talimatları doğrultusunda kimyasal olarak polimerizasyonları sağlanmıştır. Deney grubundaki kompozit rezinler 5 ve 10 mm olmak üzere iki farklı derinlikte silindirik pleksiglas kalıplara yerleştirilmiştir. Kontrol grubunda ise 5 mm derinliğinde kalıplar kullanılmıştır ve polimerizasyonları LED ışık kaynağıyla sağlanmıştır. Örneklerin alt ve üst yüzeylerinin nanosertlik değerleri polimerizasyonlarından 24 saat ve 7 gün sonra Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezinde bulunan Hysitron TI 950 TriboIndenter cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Her bir örneğin alt yüzey sertlik değeri üst yüzey sertlik değerine bölünerek polimerizasyon dereceleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda veriler %95 güvenle SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda sertlik ölçümü ve polimerizasyon derecesi bulgularına göre dual cure bulk-fill kompozit rezinlerin ışıkla veya kimyasal olarak polimerizasyonlarından 24 saat sonra ve 7. günde ölçülen nanosertlik değerleri ve polimerizasyon dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. HyperFIL ve Fill-Up dual cure bulk-fill kompozit rezinlerin ışıkla polimerizasyonlarının nanosertlik ve polimerizasyon derecesi değerlerine bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Cention N dual cure bulk-fill kompozit rezin ise bir ışık kaynağı ile polimerize edildiğinde daha yüksek nanosertlik ve polimerizasyon derecesi değerleri elde edilmiştir. Gruplar markalara göre kıyaslandığında her iki polimerizasyon şeklinde de en yüksek nanosertlik ve elastik modül değerlerinin Cention N'e ait olduğu görülmüştür. Işıkla polimerize edilen grupta en yüksek polimerizasyon derecesi değerlerini Cention N gösterirken, kimyasal olarak polimerize edilen grupta ise en yüksek polimerizasyon derecesi değerleri HyperFIL'e aittir. Sonuç: Sonuç olarak test edilen dual cure bulk-fill kompozit rezinlerin 24 saat sonra nihai sertliklerine ve polimerizasyon derecelerine ulaştıkları tespit edilmiştir. Cention N en yüksek sertlik ve polimerizasyon derecesi değerlerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it is aimed to investigate the nanohardness values of dual cure bulk-fill composite resins at different time intervals in vitro. Material and Method: In the study, nanohardness values of Fill-Up, HyperFIL, Cention N dual cure bulk fill composite resins in the experimental group and Reveal HD, a light-cured bulk-fill composite in the control group, were compared comparatively. The universal color of Fill-Up, Cention N and HyperFil composites was used, and the A2 color of Reveal HD was used. The dual cure bulk-fill composites used in the experimental group are divided into 2 subgroups. The first group was polymerized with a LED light source and the second group was chemically polymerized in line with the manufacturer's instructions. The composite resins in the experimental group were placed in cylindrical plexiglass molds at two different depths, 5 and 10 mm. In the control group, molds with a depth of 5mm were used and their polymerization was provided by a LED light source. The nanohardness values of the lower and upper surfaces of the samples were measured by using the Hysitron TI 950 TriboIndenter device located at the Technology and Research Center of Mustafa Kemal University 24 hours and 7 days after polymerization. Degree of conversion of the samples were calculated by dividing the lower surface hardness value of each sample by the upper surface hardness value. Results: In our study, the data was analyzed by using the SPSS 21 program with 95% confidence. As a result of the statistical evaluations, according to the hardness measurement and polymerization degree findings, there was no statistically significant difference between the nanoshardness values and polymerization degrees measured 24 hours after the light or chemical polymerization of dual cured bulk-fill composite resins and the values measured on the 7th day. It has been observed that light polymerization of HyperFIL and Fill-Up dual cure bulk-fill composite resins has no effect on nanoshardness and polymerization degree values. When Cention N dual cure bulk-fill composite resin was polymerized with a light source, higher values of nanohardness and polymerization degree were obtained. When the groups were compared according to the brands, it was seen that the highest nanohardness and elastic modulus values belong to Cention N in both polymerizations. While Cention N showed the highest degree of polymerization in the light polymerized group, it was found as HyperFIL in the chemically polymerized group. Conclusion: As a result, it was determined that the tested dual cure bulk-fill composites reached their final hardness and polymerization degree 24 hours later. Cention N showed the highest surface hardness values and degree of polymerization.