Uluslararası terör örgütlerinin militan kazanmada medyanın etkisi ve bunun ekonomik boyutları
The impact of media on international terror groups gaining / recruiting militans and its economic dimensions
- Tez No: 625604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Terörizm, modern dünyanın en önemli sorunlarından biridir. Toplumun yaşamını doğrudan tehdit eden, dehşet ve korku barındıran faaliyetlerdir. Terör onlarca tanımı bulunan farklı siyasi konjonktürlerden dolayı ortak tanımı yapılamayan bir kavramdır. Ulusal veya uluslararası faaliyetleri bulunan terör örgütleri siyasi grupların veya devletlerin menfaatleri sonucu kendilerine destek bulmaktadır. Bu durum terörizmin net ve şeffaf bir şekilde ortaya koyulmasını zorlaştırmaktadır. Medya bu noktada iki yönlü bir işlev taşımaktadır. Terör olaylarının duyurulması terörün propagandası olarak değerlendirilirken aynı zamanda kamuoyunun bilinçlendirilmesi noktasında da işlev taşımaktadır. Medyanın olayları aktarması sırasında kullandığı dil önem kazanmaktadır. Terör kendine destek sağlamak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kitle iletişim araçlarını ve sosyal medyayı etkin olarak kullanmaktadır. Bu anlamda medya önemli bir sorumluluk üstlenmektedir. Medyanın terör karşısında konumu oldukça önem kazanmaktadır. Haber alma özgürlüğünün dikkate alınması gerekliliği de dikkate alınarak medya ve terör ilişkisi önemle üzerinde durulması gereken bir durumdur. Diğer bir konu ise ekonomik boyuttur. Bir bölgede terör olaylarının artması bölgede güven ve istikrarı baltalar. Uluslararası yatırım ve finans firmaları bu durum gibi öngörü sahibini olamadıkları ortamları sevmez ve ticari riske girmeyi yeğlemez. Bu durum uluslararası yatırımcıları o ülkeye yatırım yapmaktan caydırır. Ayrıca ülkede terör riski olması turist gelirlerini minimuma düşüreceği gibi aynı zamanda teröre karşı yapılacak güvenlik çalışma masrafları ülke ekonomisinin direncini kırar. Toplumda umutsuzluk ve korku psikolojisinin oluşması ile devlete olan güven azalır ve bu durum dış göçleri beraberinde getirir. Nitelikli insan yetiştirilemez ve beyin göçü gerçekleşir. İşte bu durumlar ekonomiyi direk etkileme gücüne sahiptir. Anahtar kelimeler (Medya, ekonomi, haber alma özgürlüğü, siyasi ilişkiler, kamuoyu, ulusal ve uluslararası terör)
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the most important problems of the modern world. They are actions that spark fear and horror in people, and directly threaten the lives of individuals in society. Terror is a concept that cannot be defined in one way, because it has many definitions, which are made up of many different political dimensions. Terror organisations that carry out their acts on a national and international scale ensure the support of political groups and nations, because they satisfy the personal interests of these groups and nations. This makes it hard to define terrorism in a clear and direct way. In this regard, the media has a duty that has two functions. While the announcement of terror incidents is considered to be the propaganda of terror, it also has the duty of informing the public. The language the media uses while reporting news on terror is very important. Terror organisations use public means of communication and social media actively, in order to ensure support for themselves and create public opinion. In this regard, the media has a very important responsibility. The duty of the media, in the face of terror, is very important. By considering the need to pay attention to the freedom of obtaining news, the relationship between media and terror is a matter that should be analysed. Another issue is the economic dimension. Increasing terrorism in one region will undermine confidence and stability in the region. International investment and finance companies do not like environments where they cannot have foresight and do not prefer to take commercial risks. This would deter international investors from investing in that country. In addition, the risk of terrorism in the country will reduce tourism revenues to a minimum, while at the same time, the security work costs against terrorism will break the resilience of the country's economy. With the formation of the psychology of hopelessness and fear in the society, trust in the state decreases and this situation brings with it external migrations. Qualified people cannot be grown and brain drain occurs. These situations have the power to directly affect the economy. Key Words (Media, economics, news-making the freedom of political relations, public opinion, national and international terrorism)