Kaynaştırılmış sanat eğitimi yönteminin ilköğretimde uygulanması ve sonuçları
Practicing and results of the integrated art education aproach in elementary education
  1. Tez No: 62563
  2. Yazar: NİHAL KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KIRIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada İlköğretimde Resim-iş derslerinde sanat eleştirisi - sanat tarihi - estetik uygulama çalışmalarının kaynaştırıldığı sanat eğitimi yönteminin öğrencilerin sanat eğitimindeki başarısına etkisi incelenmiştir. Kaynaştırılmış sanat eğitimi bu dört disiplini ele alarak sanatın öğretimini hedefler. Türkiye'de YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlikte geliştirdikleri Milli Eğitimi Geliştirme Projesine bağlı olarak üniversitelere bağlı 34 Eğitim Fakültesi'nde 1996 yılından beri (AMSE) Alan Merkezli Sanat Eğitimi, sanat eleştirisi, sanat tarihi, estetik, uygulama çalışmalarının kaynaştırıldığı öğretim programlan başlamıştır. Bu program geçirdiği değişikliklerden sonra İlköğretimde de uygulanacaktır. Buna bağlı olarak araştırma, Bursa Osmangazi İlköğretim okulunun 5 sınıfından seçilen deney ve kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. 1996 yılında seçilen 24 kişilik deney grubuna 16 hafta ile Alan Merkezli Sanat Eğitimine uygun bir program uygulanmıştır. Program araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Programda sanat eleştirisi, sanat tarihi, estetik alanlarım, uygulama çalışmalarını, müze eğitimini içeren ünite planlan ve gereçleri yer almıştır. Araştırmada kontrol gruplu öntest-sontest modeli uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundan önce öntest, 16 haftalık öğretimden sonra sontest verilmiştir. Kontrol grubunda resim-iş öğretmeni 1992 ilköğretim kurumlan Resim-iş dersi öğretim programı, Deney grubunda sanat eleştirisi, sanat tarihi, estetik alanları ve atölye uygulamalarının kaynaştırıldığı program araştırmacı tarafından uygulanmıştır. ölçme aracı iki bölümden oluşmuştur. I. Bölüm sanatla ilgili bilgiyi, II. Bölüm görsel değer ve kavranılan, anlama, çözümleme, değerlendirme becerisini ölçmeye yönelik hazırlanmıştır. Deney ve kontrol grubunun öntest sontest puanlan bulunmuş ve bu iki grubun fark puanlan karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The objective of this research is to determine if students of elementary school have reached the expected goal by applying the Discipline Based Art Education Approach (DBAE) DBAE is a Comprehensive method of art education that draws on four fondumental art disciplines for it's instructional content; art production, art history, art criticism and aesthetics. According to the project, The Ministry of Education and The Y.Ö.K. together developed the proggamme and the books for The Faculties of Education This new approach in Art Education has been experimenting since 1996 It's thought that this project will be applied in the near future, That's why this research was applied to fifth grade students in the elementary school. DBAE approached has been used for 16 weeks and during this period guestrooms, puzzle, games drama, museum education were used. All unit plans were prepared by researcher. In this research repeated measurement pre and post test model. At the beginning of the research pre-test was applied put into practice. 16 weeks later post-test was given to the pupils practised. The difference between pre and post-test was examined. After the comparasion of the result it was found that there was a significant difference in favour of the experimental group.