Paslanmaz çelik braketlerin farklı teller ile yaptığı kombinasyonlarda streptococcus mutans ile korozyon ilişkisinin incelenmesi
Investigation of corrosion relationship with streptococcus mutans in the combination of stainless steel brackets with different wires
- Tez No: 625662
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS, PROF. DR. ELİF ESİN HAMEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ Ağız içinde kullanılan metal içeren sabit ortodontik apareyler tükürük ile temas halinde bulunduklarından yapılarında bozunma gerçekleşir ve korozyon süreci başlar. Korozyon ile ilgili yapılan çalışmalar in vivo veya in vitro şartlarda gerçekleştirilmiştir. Ancak in vitro çalışmalarda korozyon tek başına in vivo şartları karşılamamaktadır. Çalışmada Streptococcus mutans gibi bir veya birkaç bakterinin eş zamanlı korozyon sürecine dâhil edilmesi klinik ortama benzeşikliğin sağlanması için önemli bir parametredir. Bu tezde farklı metal içeriklerine sahip ortodontik apareylerin yapay tükürük içerisinde tek başına ve S. mutans ilavesi sonrası Cu, Ni, Ti ve Cr iyon salım değerlerinin belirlenmesi, S. mutans varlığının korozyona etkisi ve ayrıca korozyon ürünlerinin S. mutans üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada CuNiTi, NiTi ve SS olmak üzere 3 farklı ortodontik tel kullanıldı. Her bir deney seti 1 adet 6 cm'lik tel (CuNiTi, NiTi, SS), üst keser dişten üst premolar dişe 5 adet paslanmaz çelik braket ve bir adet molar bant içermekteydi. Malzeme setlerinde braketler ve bantlar her grupta aynı olup sadece tel değişkeni bulunmaktaydı. Deney tasarımında 7. gün korozyonun ölçüldüğü (C grubu), 10. gün korozyonun ölçüldüğü (B grubu) ve 10. gün S. mutans varlığında korozyonun ölçüldüğü (A grubu) üç tekrarlı 3 grup oluşturulmuştur. İyon salım miktarlarının ölçümünde Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektroskopisi (ICP-MS) ve koloni oluşturan birim (CFU) değerinin belirlenmesinde yayma plaka yöntemi kullanılmış, ayrıca bazı ortodontik parçalardan da Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile görüntüleme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR CuNiTi telin bulunduğu malzeme setlerinde Ni iyonu salımında A-C ve B-C grupları arasındaki fark, NiTi tel bulunan malzeme setlerinde Cu- salımında A-B, A-C, B-C grupları arasındaki fark, Ni- salımında ise A-C ile B-C grupları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıdır (p< 0,05). SS tel bulunan malzeme setlerinde Cr iyon salımında; A-B ve A-C grupları arasındaki fark, Cu- salımında; A-B ve A-C grupları arasındaki fark, Ni- salımında; A-C grupları arasındaki fark ve Ti- salımında; A-B ve A-C grupları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıdır (p< 0,05). B grubunda CuNiTi tel içeren malzeme setleri ile SS tel içeren malzeme setleri arasındaki Cr- salım farkı istatiksel olarak anlamlıdır (p< 0,05). C grubunda ise malzeme setlerindeki Cr- salım farkı NiTi-CuNiTi ve NiTi-SS malzeme setleri arasında istatiksel olarak anlamlıdır (p< 0,05). Canlı koloni sayımı ile elde edilen sonuçlarda A grubunda bütün malzeme setlerinde S. mutans üreme miktarı sadece yapay tükürükte üreyen S. mutans'a göre oldukça düşüktür ve istatiksel olarak anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM Corrosion process starts on stable orthodontic apparatus including metal that is used in the mouth because of the interaction with saliva and degradation occurs in their structures. Studies on dental corrosion are performed in vitro and in vivo. However in vitro studies only are not as efficient as in vivo conditions. The one or more bacteria such as Streptococcus mutans is included in the corrosion process simultaneously is an important parameter for providing the simulated clinical conditions. In this thesis it is aimed to determine the releasing values of Cu, Ni, Ti and Cr ions from orthodontic appliances with different metal content alone and after S. mutans addition in the artificial saliva in order to define the influence of S. mutans presence on corrosion and also reversely the examination of the influence of corrosion products on S. mutans. Material and Method In this study three different orthodontic appliances were used; CuNiTi, NiTi and SS. Each test groups contained a 6 cm wire (CuNiTi, NiTi, SS), the upper incisors of the upper premolar teeth 5 stainless steel brackets and one molar band. Material sets of brackets and bands are the same in each group, there were only wire variable. In the experimental design three different groups that corrosion is measured on day 7 (Group C), day 10 (Group B) and day 10 in the presence of S. mutans (Group A) were established. The measurement of ion release was performed by Inductively Coupled Plasma Mass Spectroscopy (ICP-MS) and spread plate technique used for determination of colony forming unit (cfu) and also Scanning Electron Microscope imaging was performed for some orthodontic pieces. The obtained results were evaluated on the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Results In the material sets that including CuNiTi wire, Ni- releasing difference between A-C and B-C groups, in the material sets that including NiTi wire Cu- releasing difference between A-B, A-C, B-C groups, and Ni- releasing difference between A-C and B-C groups are statistically significant (p< 0,05). For SS including material sets Cr- releasing difference between A-B and A-C groups, Cu- releasing difference between A-B and A-C groups, Ni- releasing difference between A-C groups and Ti- releasing difference between A-B and A-C groups are statistically significant (p< 0,05). In the group B; Cr- releasing difference between including CuNiTi wire and SS wire material sets are statistically significant (p< 0,05). In the group C Cr releasing difference between NiTi-CuNiTi and NiTi-SS material sets are statistically significant (p< 0,05). In the spread plate results (cfu) for all material sets in the group of A; the amount of S. mutans growth is quite lower than growth in just salivia and this difference is significant (p0,05).