İşletmelerde iç denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve verimliliğinin sağlamasında karşılaşılan sorunlara yönelik bir araştırma
A research pertains to the problems encountered throughout ensuring effectiveness and efficiency of internal auditing activities in businesses
  1. Tez No: 625681
  2. Yazar: SEDAT ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Artan rekabet baskısına karşın günümüz işletmelerinin büyüklüklerin artması, sorumlulukların dağılması, teknolojik gelişmelere uyum sağlaması, risk yönetimi, kontrol ve kurumsal yönetim süreçlerini göz önünde bulundurma ihtiyacı sonucunda iç denetim sisteminin oluşturulması gündeme gelmiştir. İç denetim sistemi işletme varlıklarının ve kaynaklarının her türlü zarara karşı korunup korunmadığını, faaliyetlerini işletme politikaları ile yürütüp yürütülmediğinin ve finansal tablolara temel oluşturan muhasebe bilgilerinin doğruluğu ve güvenirliği konularındaki önemi fazladır. Böylece işletme içerisinde oluşabilecek hata, hile ve yolsuzluklar önlenebilecek ve kurumsal yönetim ilkeleri uygulamaları daha güçlü hale gelecektir. Bu çalışmanın amacı, iç denetim faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası düzenlemeler irdelenerek söz konusu faaliyetlerin etkinliği ve verimliliğin sağlanmasında karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmektir. Bu bağlamda çalışmamızda Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren tesisleri ve teknolojik üstünlükleriyle Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından soğutucu firmasında uygulama çalışması yapılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite increasing pressure of competition, growing magnitude of businesses, dispersion of their responsibilities, their adaption to technological developments, management of risk and the necessity of taking controlling and corporate governance processes into account bring forming internal auditing systems become a current issue. Internal auditing system has great significance on whether businesses' assets and liabilities are protected towards any damage or not, whether activities are carried out consistent with business policies and assuring the integrity and reliability of accounting data constituting foundations of financial statements. Therefore, any error, fraud or corruption that could be occurred within company is prevented in advance and principles of corporate governance are reinforced. The aim of this research is to show the problems encountered through the process of mentioned activities' effectiveness by scrutinizing internal auditing activities' with respect to domestic and international regulations, and to offer of solution proposals. On this basis, the study evaluates findings generated by applications conducted in a leader cooling company with its facilities and technological superiorities operating in Aegean Region in Turkey.