POLİNÖROPATİLİ HASTALARDA KARPAL TÜNEL SENDROMU TANISI İÇİN HASSAS ELEKTROFİZYOLOJİK TESTLERİN BELİRLENMESİ
DETERMINATING OF SENSITIVE ELECTRODIAGNOSTIC TESTS IN THE DIAGNOSIS OF CARPAL TUNNEL SYNDROME IN PATIENTS WITH POLYNEUROPATHY
- Tez No: 625680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT BOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Diyabetik polinöropatili hastalarda karpal tünel sendromu (KTS) genel populasyondan daha yüksek sıklıkta görülmektedir. Polinöropati (PNP) varlığında KTS'nin elektrofizyolojik tanı kriterleri belirlenmemiştir. Standart elektrofizyolojik tanı kriterlerinin kullanılması yüksek oranda yanlış pozitif sonuçlara neden olmaktadır. Bu prospektif çalışma ile KTS ve PNP'nin elektrofizyolojik olarak ayrımında en güvenilir elektrofizyolojik testi belirlemek ve bu ayrım için günümüze kadar kullanılan çeşitli elektrofizyolojik testlerin duyarlılık ve özgüllüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL ve METOD Çalışmaya Kasım 2006- Haziran 2007 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörofizyoloji laboratuvarına diyabetik polinöropati ön tanısı ile gönderilen klinik ve elektrofizyolojik olarak PNP tanısı konan ve üst ekstremitelerinde ağrı, uyuşma, güçsüzlük, karıncalanma şikayetleri ile gönderilen klinik ve elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu tanısı konan 18 yaş üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, dominant el, meslek, sistemik veya genetik hastalıkları, diyabetik hastalarının diyabet tipleri, diyabet süreleri, kullandıkları antidiyabetik ilaçlar, var ise kan şekeri düzeyi ve son 3 ay içinde ölçülmüş Hb A1c düzeyleri) ve vücut kitle indeksi kaydedildi. KTS ve PNP tanısı için Amerikan Elektrodiagnostik Tıp Birliği (AAEM) tanı kriterleri kullanıldı. Klinik ve elektrofizyolojik değerlendirmeler sonucunda hastalar KTS grubu , diyabetik polinöropatisi olup KTS'si de olan grup(DMPNP KTS+) ve diyabetik polinöropatisi olup KTS'si olmayan (DMPNP KTS–) grup şeklinde ayrıldı. Hastaların hepsinde medyan motor ve duyusal distal latans, transkarpal medyan duyusal ve motor ileti hızı (MMDL, MDOL), 4. parmak medyan-ulnar duyusal distal latans farkı (4PMUF), 2. parmak medyan-5. parmak ulnar duyusal distal latans farkı (M2U5F), 2. parmak medyan-1. parmak radial duyusal distal latans farkı (M2R1F), 1. parmak medyan-1. parmak radial duyusal distal latans farkı (1PMRF), terminal latans indeksi (TLI), medyan tenar- ulnar tenar motor distal latans farkı (TTLF), medyan tenar-ulnar hipotenar motor distal latans farkı(THLF), distoproksimal oran (DPO) kaydedildi. Normallerde ve diyabetik polinöropatili hastalarda ROC (Receiver Operating Characteristic) eğrileri kullanılarak her test için cut off değeri, özgüllük ve duyarlılığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Carpal tunnel syndrome (CTS) is more frequently seen in diabetic polyneuropathy patients than general population. Electrodiagnostic criteria of CTS with an underlying polyneuropathy (PNP) have not been established. Standard electrophysiologic diagnostic criteria results with high rate of false positive diagnosis. In this prospectif study we aimed to determine the most reliable electrophysiologic test that discriminate CTS and PNP and to compare sensitivity and specifity of electrophysiologic tests that have been proposed for this purpose before. SUBJECTS and METHODS Patients older than 18 years who were referred to Karadeniz Technichal University Medical Faculty Neurophysiology Labaratory between November 2006 and June 2007with suspected polyneuropathy or carpal tunnel syndrome and in whom the diagnosis is confirmed clinical and electrophysiological have been included in the study. Demographic features of the patients (age, sex, dominant hand, occupation, systemic or genetic disease, diabetes type, duration, antidiabetic drugs, blood glucose and HbA1c levels) and BMI were recorded. CTS and PNP were diagnosed according to the criteria of AAEM. After clinical and electrophysiologic evaluation, patients were categorized into three groups: CTS, diabetic polyneuropathy with CTS group (DMPNP CTS+) and diabetic polyneuropathy without CTS group (DMPNP CTS-). Nerve conduction studies (median motor and sensory distal latency, transcarpal median sensory and motor conduction velocity, median and ulnar sensory latency difference to digit 4, median sensory to digit 2 and ulnar sensory to digit 5 latency difference, median sensory to digit 2 and radial sensory to digit 1 latency difference, median and radial sensory latency difference to digit 1, terminal latency index, median thenar and ulnar thenar motor latency difference, median thenar and ulnar hypothenar motor latency difference, distoproximal ratio) were performed. Cut off values, sensitivities and specifities of each test for controls and diabetic polyneuropathy patients were determined by using ROC (Receiver Operating Characteristic) curve. RESULTS Median sensory and motor distal latencies were found statically longer in carpal tunnel syndrome and diabetic polyneuropathy patients than control group, in DMPNP CTS(+) patients than in DMPNP CTS(-) patients.