Sıçanlarda Deneysel Endometrioz modelinde danazol, buserelin asetat ve dienogestin etkilerinin ranibizumab ve zoledronik asit ile karşılaştırılması
Comparison the efficacy of danazol, buserelin acetate, dienogest to ranibizumab and zoledronic acid in experimentally induced endometriosis model on rats.
  1. Tez No: 625720
  2. Yazar: EDA ÜREYEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ADALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel endometriozis modelinde,ranibizumab ve zoledronik asitin, danazol, buserelin asetat ve dienogest ile karşılaştırılarak, tedavideki etkinliğini histolojik olarak araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 55 adet dişi Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlardan 3'ü Sham-opere kontrol grubu olarak ayrıldı (Grup 7). Kalan 52 adet sıçanda deneysel endometrioz modeli oluşturulmasını takiben randomize olarak 6 gruba ayrıldı; Grup 1'deki sıçanlara dienogest peroral, Grup 2'deki sıçanlara danazol peroral, Grup 3'deki sıçanlara buserelin asetat subkutan, Grup 4'deki sıçanlara zoledronik asit subkutan tek doz, Grup 5'deki sıçanlara ranibizumab intraperitoneal 1. ve 14. Günlerde ve Grup 6'daki sıçanlara % 0,9'luk NaCl peroral olacak şekilde tedavi verildi. Dört haftalık tedavi periyodunun ardından tüm sıçanlara üçüncü laparotomi uygulandı. Volüm ölçümü yapılmasından sonra lezyonlar total olarak eksize edildi ve laboratuar değerlendirilmesi için ayrı ayrı numaralandırıldı. Laboratuvar incelemesi araştırma ekibindeki farklı kişilerce kör olarak yapıldı. Histopatolojik değerlendirmede; histopatolojik skor kullanıldı. Grupların sonuçları birbirleriyle karşılaştırılarak tedavi etkinliği araştırıldı. Bulgular: Yapılan Histopatoljik değerlendirmede, dienogest, danazol ve buserelin asetat ile tedavi edilen rat endometriozis modelinde anlamlı bir fark gözlenmezken, ranibizumab ve zoledronik asit ile tedavi edilen grupta histolojik skor değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü. Gruplar arasında elipsoid volüm düzeyleri yönünden anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Bu sonuçlara göre zoledronik asit ve ranibizumab endometriozis tedavisinde klinik kullanıma girebilecek potansiyele sahip tedavi rejimleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to investigate the histological efficacy of ranibizumab and zoledronic acit in experimentally induced endometriozis model comparing with danazol, buserelin acetate and dienogest. Material and Method: This study was performed on fifty-five female Wistar Albino rats. Three of them served as sham-operated control group(Group 7). Fifty-two female Wistar Albino rats in which edometriotic implants were induced, were randomly divided into 6 groups. Group 1 were given peroral dienogest, Group 2 were given peroral danazol, Group 3 were given subcutan buerelin acetate, Group 4 were given subcutan zoledronic acit, Group 5 were given intraperitoneal ranibizumab and Group 6 were given peroral %0,9 NaCl. Afetre four weeks treatment period the volumes and histopathological properties of the implants were evaluated and the implants were excised totally at third laparotomy. Laboratory investigations were performed by different people in the research team. A histopathologically scoring system was used to evaluate preservation of epitheli. Efficacy was evaluated by comparing the results of the groups with each other. Results: In the rat model of endometriosis treated with dienogest, danazol and buserelin acetate were not observed a significant difference in the histopathological evaluation. The histological score was significantly lower according to the control group in the rat model of endometriosis treated with zoledronic acit and ranibizumab. These results were supported by immunohistochemical methods. There were no significant differences in terms of ellipsoidal volume levels between groups. Conclusion: According to the results, zoledronic acit and ranibizumab treatments may have potential clinical utility in the treatment of endometriosis.