Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda periferik nöropati varlığının pupiller yanıta etkisinin statik pupillografi ile değerlendirilmesi
To evaluate the effect of peripheric neuropathy on pupillary response in type 2 diabetes mellitus patients via static pupillography
- Tez No: 625719
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabetes mellitus son yıllarda ülkemizde ve dünyada sıklığı hızla artan bir halk sağlığı sorunudur. Diyabet tanısını erken koymak ve gerekli yaşam tarzı değişiklikleri ile beraber medikal tedavisini düzenlemek hastalarda olası komplikasyonların gelişmesini engellemek açısından oldukça önemlidir. Oftalmoloji pratiğinde özellikle retina biriminde takip edilen hastaların büyük bir kısmını diyabetik retinopati nedeniyle görme sorunları yaşayan hastalar oluşturmaktadır. Bu nedenle tanıyı erken koymak ve uygun tedaviyi sağlamak önem arz etmektedir. Diyabetin bir diğer önemli komplikasyonu olan nöropati ise diğer komplikasyonlar gibi diyabetin süresi, hiperglisemi kontrolünün iyi olmaması gibi sebeplerle ilişkilidir. (1) Diyabetik otonomik nöropati gözde pupiller disfonksiyonla kendini göstermektedir; dolayısıyla bunun için erken tanısı önemlidir. (2) Bu nedenle sekelleri önlemede otonomik disfonksiyon taraması gereklidir. Pupil testlerinin çalışılması bu durumun mümkün olan en erken zamanda teşhisi için bir yol olabilir ayrıca pupiller fonksiyondaki anormallikler kardiyovasküler otonomik fonksiyon anormalliklerinden önce tespit edilebilir ve diyabetik otonomik nöropatinin en erken bulgusu olabilir. (3) Bununla birlikte otonomik değişikliklerin mortalitede artışa sebep olduğu gözlenmiştir. (4) Bu çalışmanın amacı diyabetik retinopati henüz ortaya çıkmamış hastalarda otonomik nöropati varlığı ile pupil yanıtları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, nöropatinin tanısının erken dönemde pupillografi ile konulup konulamayacağını saptamak, henüz komplikasyonların ortaya çıkmadığı diyabetik hastalarda pupil yanıtlarında değişiklik olup olmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a public health problem that has been increasing rapidly in our country and in the world in recent years. It is very important to prevent the development of probable complications in patients by diagnosing diabetes early and regulating the medical treatment with the necessary lifestyle changes. In ophthalmology practice, the majority of patients who have been followed in the retina unit had visual problems due to diabetic retinopathy. Therefore, it is important to put the diagnosis early and to provide appropriate treatment. Neuropathy, another important complication of diabetes, is related to other complications such as the duration of diabetes and the lack of hyperglycemia control. (1) Diabetic autonomic neuropathy is characterized by pupillary dysfunction; therefore, early diagnosis is important. (2) Therefore, autonomic dysfunction screening is necessary to prevent sequelae. Pupil testing can be a way to diagnose this as early as possible, and abnormalities in pupillary function can be detected before abnormalities in cardiovascular autonomic function and may be the earliest sign of diabetic autonomic neuropathy. (3) However, it was observed that autonomic changes caused an increase in mortality. (4) The aim of this study was to evaluate the relationship between the presence of autonomic neuropathy and pupil responses in patients with diabetic retinopathy, and to determine whether the diagnosis of neuropathy can be made by pupillography at early stages, and to investigate whether there are any changes in pupil responses in diabetic patients who have not yet developed complications.