Türkiye'de 1980'den sonra dar gelirlilerin konut sorunu ve konut kooperatifleri
Housing problem of low income groups and housing co-operatives in Turkey after 1980
  1. Tez No: 62575
  2. Yazar: AYTEN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
1980'den sonraki dönem; önceki yirmi yıla egemen olan,“konutun verimsiz bir yatırım alanı olduğu”görüşünün terk edildiği,“toplu konut”kavramının konut politikalarında ve yasal düzenlemelerde öne çıkarıldığı, konutun“toplumsal ve ekonomik bir hak”olarak Anayasa'da yer edindiği yıllardır. Bu dönem, aynı zamanda, kentleşmenin hız kazandığı, gerek kentsel nüfus gerek öteki toplumsal-ekonomik göstergeler açısından bölgeler arası dengesizliklerin büyüdüğü, dar gelirliler ile yüksek gelirliler arasındaki uçurumun giderek derinleştiği bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu çalışmada, 1980 sonrasının sayılan özelliklerinin tümü, olabildiğince, bir arada ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede, konut kooperatifçiliğinin nicel ve nitel gelişimi incelenmiş, dar gelirlilerin konut sorununun bu dönemde kazandığı boyutlar açıklığa kavuşturulmak istenmiştir. Konut kooperatifçiliğinin, 1980'den sonra dar gelirlilerin konut gereksinmesinin karşılanmasında ne ölçüde başarılı ya da başarısız olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, konut politikasının 1980'li ve 1990'lı yıllarda taşıdığı özellikler üzerinde durulmuş, toplumsal nitelik taşıyıp taşımadığı sorgulanmıştır. Konut politikası, geniş anlamda toplumsal politikanın bir bileşeni olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Konut kooperatifçiliğinin toplumsal konut politikası aracı olarak etkililiğinin ancak bu çerçevede kavranabileceği düşünülmüştür. 172
Özet (Çeviri)
Housing Problem of the Low-lncome Groups and Housing Co-operatives in Turkey After 1980 in the period after 1980, the opinion that housing is not a productive sector, is abandoned and, the concept of mass housing is given priority in housing policy and legal arrangements. Also, housing is admitted as a constitutional social and economic right. in the same period, urbanisation accelerated and, unbalances betvveen regions, in respects of urban population and other socio-economic indicators grew. The gap betvveen the rich and the poor became deeper. in this study, it is tried to deal with the period after 1980, in ali these aspects. in this context, the puantitative and qualitative progress of housing co- operatives is examined. it is aimed to define different aspects of housing problem of the low-income groups and to what extent are housing co-operatives successful in ansvvering housing need of them. For this aim, it is tried to define the characteristics of housing policy in 1980's and 1990's. it is examined if these are dominantly social characteristics ör not. Housing policy is taken up as a component of social policies, in its broad meaning. it is thought that only in this context the effectiveness of housing co-operatives as a means of social housing policy could be comprehended. 173