Çevrenin uluslararası boyutları
International dimensions of environment
- Tez No: 62576
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzün en güncel ve en ilgi çekici konularından biri çevre ve çevrenin korunması konusudur. Bu nedenle çevreyle ilgili uluslararası oluşumlar çok hızlı bir biçimde gelişme göstermektedir. Ancak, bu hızlı gelişmeyi izlemek, değerlendirmek ve yeterince tartışmak her zaman mümkün olmamaktadır. Çalışmanın amacı son yıllarda çevre sorunlarının gerek ulusal, gerekse uluslararası düzeyde yoğun bir biçimde gündeme gelişinden yola çıkarak, çevrenin ve çevre sorunlarının ulusal boyutları aşan bir konu olduğunu ve çözümün de ancak uluslararası platformda olabileceğini vurgulamaktır. Bu bağlamda, çalışmada dünyada çevre ile ilgili örgütlerin hangileri olduğu, bunların öncelikli amaçlanılın ve faaliyet alanlarının neler olduğu ve bu amaçlar doğrultusunda hangi eylemleri gerçekleştirdikleri incelenmiş, ayrıca çevrenin korunmasına yönelik uluslararası sözleşmelerin neler olduğu, hangi konularda yoğunlaştığı, bu sözleşmelerin nitelikleri irdelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde çevre kavramı tanımlanmakta ve günümüz dünyasında çevreyi uluslararası kılan etkenler ile çevrenin uluslararası duruma gelirken geçirdiği aşamalar irdelenmektedir. Ayrıca, çevreyle ilgili doğrudan veya dolaylı olarak faaliyette bulunan çeşitli uluslararası örgütlerin amaçlan, eylemleri işleyiş biçimleri ve yaptırım güçleri incelenmekte ve bunların yanısıra uluslararası örgütlerin çevrenin korunması konusunda bugüne kadar yaptıkları çalışmalara ve gerçekleştirdikleri eylemlere yer verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde uluslararası çevre hukukuna değinildikten sonra çevreyle ilgili önemli uluslararası sözleşmelerin içerikleri verilmektedir. Ayrıca, Dünyada çevreyle ilgili faaliyetlerde bulunan kimi önemli uluslararası örgütlerin ad, adres ve telefon numaralanın kapsayan bir ek bulunmaktadır. 83
Özet (Çeviri)
Novadays, Environment and environmental conservation concept are one of the most actual, interesting and improving matters. Because of the reason indicated above, international formations concerning environment are developed rapidly. Following,evaluating and negatioting of these rapid developments can not become possible sufficiently all die time. It is obvious to do much more research in this issue. The aim of this study is to emphasize that environment and environmental problems are the international matters and that solving the environmental problems may be able to enable in international fora. In this context, in the study, It is examined that what are the international organization related environment directly or indirectly, that what are the primary targets of these organizations and that what are the international agreements and conventions concerning environment and contents of these agreements. In the first chapter of study, after defining environment concept,It is discussed factors and stages that enable the environment international. liesides,Il is investigated die aims,actions,functions and sanction powers of various international organizations concerning environment directly or indirectly. In the second chapter, alter touching on international environment law. It is cited contents of significant international agreements and conventions. Moreover, It is given an annex which comprises names, addresses and phone numbers of international organizations related environment. As a result, die study has showed that environment has broad dimensions which can not be a national matter. Therefore,Environment and environmental problems should be taken up in international level. Today, in die world, being in force a number of international agreements and conventions concerning environment, being founded lots of international environmental organizations and being formed an international law system concerning only environment are the developments that confirm this thesis. 84