Kolesteatom cerrahisinde fasial kanal dehissansı, kemikçik destrüksiyonu ve mastoid bulguların analizi
Analysis of facial canal dehiscence, destruction of ossicles and mastoid findings at surgery for cholesteatoma
- Tez No: 681300
 - Danışmanlar: DR. HALE ASLAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, kolesteatom nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda fasial kanal dedissans insidansını ve dehissansın lokalizasyonunu belirlemek, kemikçik detrüksiyonu ve mastoid bulguların analizini yapmak ve preoperatif ve peroperatif dönemde dehissansın varlığını tahmin etmeye yardım edecek bulguları tanımlamaktır. Kolesteatom nedeniyle opere edilmiş 334 vakaya ait ameliyat ve dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Fasiyal kanalda dehissans varlığı ya da yokluğu, kolesteatomun yeri ve yaygınlığı, lateral semisirküler kanal fistülü, kemikçik zincirin durumu, dış kulak yolu arka duvarında destrüksiyon varlığı ya da yokluğu not edildi. Fasial kanal dehissans insidansı %23.7 (79 vaka) bulundu.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the incidence and locations of dehiscence of the facial canal, analyze of destruction of ossicles and mastoid findings in patients undergoing surgery for cholesteatoma and describe the findings that will aid in pre-operative, per-operative prediction of dehiscence. Charts and operative details of the 334 ears undergoing surgery for cholesteatoma retrospectively reviewed. The presence or absence of facial canal, presence of any coexisting lateral semicircular canal fistula and destruction of external auditory canal posterior wall, location and enlargement of cholesteatoma, presence of destruction of ossicles were noted. The incidence of facial canal after exenteration of disease was %23.7 (79 ears).